سیستم کنترل دور

سیستم کنترل دور

سیستم کنترل دور

گروه صنعتی آسان صنعت، مطالبی در مورد برج های خنک کننده را به استحضار می ­رساند، با اميد به اينكه باعث انتخاب بهينه و مورد توجه شما مصرف كننده محترم قرار گيرد.

 

برج هاي خنک كننده فايبرگلاس همانند رادياتور خودرو نقش حياتی در تداوم كار چيلرها دارند. اگر در خودرو رادياتور خراب گردد موتور خودرو نمی تواند كار كند. در چيلرها هم مانند خودرو اگر برج خنک كننده خراب شود چيلر قادر به كار نيست. براي سلامت نگه‌ داشتن و طولانی كردن عمر برج ها بايد از آنها و به خصوص قسمت های مكانيكی آن به خوبی مراقبت نمود.

قسمت های مكانيكی برج ها عبارتند از:

الف) كلگی توزيع آب كه لوله های توزيع به آن متصل است.

براي بالا بردن طول عمر قسمت توزيع آب می توان سختی آب را توسط دستگاه های سختی گير پائين آورد تا رسوب آب باعث گرفتگی اين قسمت نگردد و طول عمر آن را بالا برد. در ضمن با اين كار پكينگ های برج خنک كننده نيز سلامت می مانند.

ب) فن و قسمت كاهنده سرعت

براي بالا بردن طول عمر اين قسمت ها، قبل از استارت دستگاه در شروع فصل كار يا پايان فصل كار بايد تيغه‌های فن را كاملا تميز نمائيد. قسمت كاهنده را نيز بايد گريس كاری نمائيد.

ج) الكتروموتور و پولی متصل به آن

به صورت معمول الكتروموتور فن را توسط دمای آب خروجی كنترل می نمايند كه يک ترموستات اين را به عهده دارد. در اينجا بايد به اين نكته توجه داشت كه در اين روش به صورت پی در پی الكتروموتور روشن و خاموش می گردد.

معايب اين كار به شرح ذيل می باشد:

 1. جريان كشيدن بسيار زياد هنگام استارت الكتروموتور (ضربه به شبكه برق و انتخاب رنج بالاتر تجهيزات راه اندازی)
 2. ضربه به الكتروموتور (در زمان استارت و استوپ)
 3. ضربه به فن و قسمت كاهنده سرعت (در زمان استارت)
 4. صدای ناهنجار و آزار دهنده روشن و خاموش شدن (به خصوص در شب)
 5. پايين آوردن طول عمر تسمه ها (به دليل لغزش های مكرر)
 6. معيوب شدن زود هنگام فن، قسمت كاهنده، الكتروموتور وپولی آن

براي نرم روشن و خاموش شدن، ضربه نزدن الكتروموتور، فن، قسمت كاهنده و براي از بين بردن صدای ناهنجار استارت می توان از دستگاه كنترل دور (اينورتر) استفاده نمود كه در زير چگونگي عملكرد و مزايای آن توضيح داده خواهد شد.

*مزايا، مشخصات فنی و چگونگي عملكرد دستگاه كنترل دور فركانسي روي الكتروموتور فن برج

 الف) مزايا

 1. صرفه جويی در مصرف انرژي
 2. كنترل دقيق و مستمر دمای آب خروجی
 3. نياز به برق كمتر در مقايسه با سيستم های بدون كنترل دور
 4. راه‌اندازی نرم و بدون صدای موتور (در هنگام افزايش و يا كاهش سرعت)
 5. افزايش عمر الكتروموتور به جهت عدم قطع و وصل‌های پی در پی
 6. قابليت نصب به سيستم های PLC (برنامه پذيری و مانيتورينگ در صورت نياز و داشتن اتاق كنترل)
 7. ثابت نگه داشتن دمای خروجی آب برج در هنگام تغييرات وضعيت آب و هوا
 8. بی نياز شدن به كنتاكتور، بی متال، كنترل فاز و غيره

ب) مشخصات فني

 1. دستگاه كنترل دور فركانسی مطابق با قدرت الكتروموتور انتخاب خواهد شد.
 2. برق ورودی آن 400 ولت سه فاز با فركانس 50 هرتز می باشد.
 3. خروجی دستگاه كابل سه فاز است كه به الكتروموتور وصل می گردد.
 4. اينورتر و الكتروموتور بايد به سيستم ارتينگ وصل گردد.
 5. اينورتر را می توان به دو صورت دستی و يا از طريق سيگنال الكتريكی (اتوماتيك) راه اندازی كرد.

ج) چگونگی عملكرد 

جهت كنترل دور فن برج خنک كننده، نياز به سنسور و نمايشگر دما، كنترل دور فركانسی، يک كليد جهت قطع و وصل كلي مدار می باشد. به ورودي كنترل دور برق سه فاز وصل می گردد و خروجی آن به الكتروموتور متصل می شود. پس از مراحل نصب، در مرحله اول تنظيم نمايشگر و سنسور حرارتی مد نظر می باشد، كه دما را توسط سنسور حرارتی دريافت كرده و پس از تبديل آن به سيگنال الكتريكی، به كنترل دور می رساند.

کنترل دور بر اساس سيگنال دريافتی دور الكتروموتور را تغيير می دهد. حال می توان براي چگونگی راه‌اندازی الكتروموتور، برای كنترل دور زمان تعريف كرد و يا براي خاموش شدن آن هم به همين صورت عمل نمود. اگر دمای مربوطه مثلا بين 28 درجه سانتيگراد  الي 32 درجه سانتيگراد تنظيم شده باشد سيگنال ارائه شده از سنسور حرارتی (اگربصورت جريان باشد) 20 ˜ 4 ميلی آمپر را به كنترل دور می دهد كه بر همين اساس دور از صفر الي 1500 دور بر دقيقه تغيير می كند. در صورتي كه دما بالای 32 درجه سانتيگراد باشد دور موتور 1500 دور بر دقيقه خواهد بود و چنانچه دمای خوانده شده كمتر از مقدار فوق و تا حد 28 درجه سانتيگراد باشد، در اين صورت تعداد دور بر دقيقه موتور بر اساس دما تغيير می يابد. اين تغييرات تا زماني كه دما به 28 درجه سانتيگراد برسد ادامه يافته و هنگامی كه مقدار آن به 28 درجه سانتيگراد و كمتر از آن رسيد در طی محدوده زمانی تعريف شده دور موتور به صفر خواهد رسيد.

 

با تماس با گروه آسان صنعت می توانيد به راحتی دستگاه كنترل دور (اينورتر) را به صورت برنامه ریزی شده و آماده به كار تهيه و نصب فرمائيد. (با نقشه)

گروه صنعتی  آسان صنعت آمادگی خدمات رسانی در زمينه‌های طراحی، مشاوره و ساخت تابلوهای كنترل دور و اتوماسيون (صنعتی، خانگی و توزيع انرژي الكتريكی) به شما مصرف كننده محترم می باشد.

با تقديم احترام

آسان صنعت

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.