کنترل دور در تاسیسات

کنترل دور در تاسیسات

کنترل دور در تاسیسات

کنترل دور در تاسیسات

مقدمه

دستگاه کنترل دور یک دستگاه الکتریکی می باشد که با تغییر فرکانس و ولتاژ خروجی موجب کنترل و تغییر سرعت الکتروموتورهای استاندارد با جریان متناوب می گردد.

این دستگاه قابلیت کنترل الکتروموتورهای با  قدرت یک اسب به بالا را دارا می باشد و قابل نصب برروی کلیه دستگاه های تاسیساتی که از الکتروموتور استفاده می نمایند است مانند انواع فن و پمپ. کاربرد دستگاه های کنترل دور درتاسیسات، علاوه بر هوشمند نمودن سیستم و افزایش عمر الکتروموتور به تنهایی قابلیت کاهش مصرف برق تا 50% را داراست. دستگاه های کنترل دور هم اکنون بطور گسترده ای در تاسیسات کشورهای آمریکایی و اروپایی نصب گردیده و موجب کاهش مصرف برق دستگاه های مزبور می گردند و علت استقبال گسترده از کنترل دور جبران هزینه های خرید و نصب آن در کمتر از یک سال از محل صرفه جویی در مصرف برق می باشد.

مزایای کنترل دور

دستگاه کنترل دور جهت راه اندازی و هدایت الکتروموتورهای پمپ ها و فن ها مورد استفاده قرار می گیرد و شامل تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی می باشد که در مقایسه با تابلوهای برق موجود به مراتب از ابعاد کوچکتر و قابلیت بسیار بالاتری برخوردار هستند:

صرفه جویی در مصرف انرژی

به دلیل ماهیت اصول تاسیسات، بار سرمایش یا گرمایی ساختمان در ساعات مختلف شبانه روز و فصل، متغییر می باشد. بار سرمایی یا گرمایی مورد نیاز ساختمان از طریق سیستم های هوا مانند هواسازها و یا آب به ساختمان منتقل می گردد ولی از آنجایی که در سیستم های سنتی موجود دور الکتروموتور مربوط به فن یا پمپ ها ثابت است و تغییر نمی نماید، مقدار جریان خروجی نیز در حداکثر آن می باشد، حال آن که به دلیل متغیر بودن بار سرمایشی و گرمایشی ساختمان و علم به اینکه معمولا ظرفیت دستگاه های تاسیساتی بیش از بار سرمایشی و گرمایی ساختمان طراحی و نصب می گردد، تنها بین 5% الی 15% از زمان کارکرد دستگاه ها نیاز به حداکثر بار می باشد و در سایر موارد در روش موجود از طریق قرار دادن دمپر و یا شیرهای کنترل مقدار جریان هوا و آب در داخل کانال ها ولوله ها کاسته و کنترل می گردد. به عبارت دیگر دمپر و یاشیرهای کنترل مشابه ترمزی برای فن و یا پمپ مورد استفاده قرار می گیرد. درحالی که درسیستم جدید و با وجود کنترل دور مقدار جریان مورد نیاز سیستم از طریق حسگرهای فشار، دما اندازه گیری شده و متناسب با آن سرعت فن یا پمپ کاهش می یابد. با توجه به قانون حاکم بر الکتروموتورها، مقدار قدرت و مصرف برق الکتروموتورها با توان سوم سرعت فن یا پمپ نسبت مستقیم دارد. به عنوان مثال درصورت کاهش سرعت فن یا پمپ به نصف، مصرف برق الکتروموتور8 برابر کاهش می یابد. جهت درک بهتر از تفاوت این دو سیستم شرایطی را تصور کنید که در هنگام رانندگی برای کم کردن سرعت خودرو به جای کاهش فشار برروی پدال گاز، ترمز گرفته درحالی که همچنان پدال گاز را می فشاریم.

 

 

راه اندازی نرم فن یا پمپ

علاوه بر موارد ذکر شده، دستگاه های کنترل دور موجب کاهش قابل توجه مصرف برق در هنگام راه اندازی فن یا پمپ می شوند. به عنوان مثال یک الکتروموتور جریان متناوب در هنگام راه اندازی ودر زمان دورگرفتن نیاز به 600% الی 800% جریان نامی خود دارد. درحالی که اگر الکتروموتور با کنترل دور راه اندازی شود، جریان راه انداز تنها 110% جریان نامی آن خواهد بود.

کنترل دور نقش مهمی نیز در افزایش فاکتور قدرت دارد. به عنوان مثال یک فن که از دمپر برای کنترل دبی سود می برد در شرایطی که مقدار دبی 40% مقدار نامی باشد، دارای فاکتور قدرت 40% یا حتی کمتر می باشد، درحالی که اگر این فن با کنترل دور کنترل شود در شرایط 40% دبی، فاکتور قدرت در حدود 80% می باشد.

راه اندازی نرم فن ها در هواسازهای بیمارستان ها مخصوصا اتاق عمل بسیار مهم می باشد و مانع انتشار گرد و غبارهای ریز و میکرونیزه که در دیوارهای کانال ها رسوب کرده اند به داخل فضای اتاق عمل می گردد. افرادی که در نگهداری تاسیسات بیمارستانی فعالیت دارند، به خوبی از اهمیت این موضوع و مشکلاتی که درهنگام راه اندازی هواسازها بوجود می آید، آگاهی دارند.

درصورت راه اندازی فن و پمپ توسط کنترل دور، صدای ناهنجار ناشی از حرکت سریع شفت و تسمه ها برطرف می گردد.

 

محافظت از سیستم و افزایش عمر قطعات مکانیکی

دستگاه کنترل دور مجهز به یک میکروکامپیوتر می باشد که می تواند مقدار ولتاژ و جریان ورودی و خروجی را به صورت لحظه ای اندازه گیری کند. سیستم های محافظتی نصب شده در کنترل دور جایگزین رله حرارتی وکنترل فاز و کنتاکتور شده است و با دقت بسیار بالایی به محض اختلال در جریان برق ورودی از جمله 2 فاز شدن الکتروموتور را خاموش و مانع آسیب رسیدن به آن می گردد. به عبارت دیگر با وجود کنترل دور پدیده سوختن الکتروموتور دیگر اتفاق نمی افتد.

دستگاه کنترل دور قابلیت تحمل نوسانات ولتاژ را دارد و در یک رنج خاص آن را اصلاح می کند. دستگاه کنترل دور قابلیت راه اندازی مجدد فن یا پمپ را بعد از قطع برق، بدون نیاز به حضور اپراتور را دارا می باشد. در هنگام بروز اختلال با ارسال پیغام متناسب جهت اطلاع اوپراتور، الکتروموتور را خاموش می نماید. این توانایی در هنگام خراب شدن بلبرینگ های الکتروموتور یا پارگی تسمه پروانه فن اهمیت زیادی دارد.

درعین حال همانطور که گفته شد، با وجود کنترل دور الکتروموتور با دور کمتری حرکت کرده و موجب کاهش سایش و فرسودگی قطعات متحرک آن از جمله بلبرینگ ها می شود و در نتیجه عمر الکتروموتور افزایش می یابد.

 

سیستم هوشمند

ریزپردازنده موجود در کنترل دور این امکان را فراهم می کند که اپراتور، برنامه ی کاری دستگاه را ازطریق پنل وارد کرده، این برنامه شامل تعیین زمان کار دستگاه در طول شبانه روز و هفته و تنظیمات دیگر از جمله دما و فشار مناسب براساس نیازمندی های محیط می باشد. به دلیل امکان برنامه ریزی کنترل دور سیستم کاملا انعطاف پذیر بوده و قابلیت تغییر برنامه در کوتاه ترین زمان وجود دارد.

در عین حال کامپیوتر تمام اطلاعات از جمله مصرف جریان، قدرت و سرعت فن یا پمپ را ذخیره کرده و در صورت نیاز می توان به آن دسترسی داشت. این امکان جهت بررسی عملکرد دستگاه و بررسی شرایط کاری آن اهمیت فراوانی دارد. دستگاه کنترل دور از طریق پورت های آنالوگ و دیجیتال خود قابلیت ارتباط با سیستم هوشمند ساختمان (BMS) را دارد و از این طریق قابلیت هماهنگ شدن با سایر اجزا BMS را دارا می باشد.

 

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.