• لاله زارجنوبی-پلاک 197- واحد3

ایمنی و استاندارد: نکات عملی برای محصولات جدید ما

ایمنی و استاندارد: نکات عملی برای محصولات جدید ما

ایمنی و استاندارد: نکات عملی برای محصولات جدید ما

ما تمام اطلاعات مهم را برای استفاده ایمن، مطابق با استانداردهای محصولات WAGO به طور خلاصه خدمتتان ارائه کرده ایم.

نکات کاربردی در مورد علائم و استانداردها

 • محصولات ایمن، مطابق با استانداردها، همیشه در دسترس هستند
 • استانداردها و علائم تائید برای نصب اتصالات
 • علائم تایید بین المللی و اطلاعات در مورد نصب اتصالات WAGO

محصولات ایمن منطبق با استاندارد، همیشه در دسترس هستند

طبق قوانین اجرایی، یک محصول تنها در صورتی می تواند به بازار اتحادیه اروپا ارائه شود که با الزامات اساسی هر دستورالعمل اتحادیه که ممکن است برای این محصول وجود داشته باشد، مطابقت داشته باشد. علامت CE توسط یک سازنده، شرکت توزیع کننده یا نماینده مجاز اتحادیه اروپا استفاده می شود تا طبق مقررات EC 765/2008 اعلام کند که “محصول با الزامات اجرایی که در قانون هماهنگ سازی عمومی که برای انضمام چنین محصولی تعیین شده است، منطبق است.”

ایمنی و استاندارد: نکات عملی برای محصولات جدید ما

کانکتورهای انشعابی در محدوده کاربری “منشور ولتاژ پایین 2014/35/EU” قرار می گیرند.

در فهرست مرجع منشور ولتاژ پایین، استاندارد اجرایی برای کانکتورهای انشعابی، سری EN 60998 است. تمامی کانکتورهای انشعابی WAGO بر اساس استانداردهای این سری توسط موسسات آزمایش مستقل تست شده و مطابق با آن تائید شده اند. بر اساس نتایج این آزمایشات و گواهینامه ها، WAGO اعلام می کند که این محصولات با الزامات منشور ولتاژ پائین برای این محصولات مطابقت دارند و بر این اساس علامت CE را نصب می کند.

علاوه بر این، WAGO کانکتورهای انشعابی خود را با علامت ENEC برچسب گذاری می کند. استفاده از این علامت تنها در صورتی مجاز است که الزامات بیشتر (مانند اعمال سیستم کیفیت مطابق با سطح حداقل ISO 9000، بازرسی منظم محصولات نهایی و کنترل های تائید شده تولید) در طول تولید برآورده شده باشد و به یک موسسه آزمایش خارجی اثبات شده باشد. در مقایسه با گواهینامه های مشابه موسسات آزمایش ملی (به عنوان مثال، علامت VDE)، برای مشتریان WAGO، علامت ENEC مطابقت بالاتر و فراتر از استانداردهای اجرایی کشور مربوطه را تائید می کند. در واقع علامت ENEC تمام گواهینامه های موسسات آزمون ملی را که به توافقنامه ENEC ملحق شده اند، بدون توجه به محل آزمایش پوشش می دهد. در حال حاضر 25 موسسه معتبر تست مجاز به صدور گواهی ENEC هستند که تعدادی از آنها عبارتند از VDE Testing and Certification Institute GmbH، SGS Fimko Ltd.، DEKRA Certification BV و موسسه استاندارد بریتانیا.

استانداردها و علائم تائید برای نصب کانکتورها

DIN VDE 0100-520 برای سیستم های کابل برق و سیم کشی در ساختمانها به وضوح مشخص می کند که در ساخت این سیستمها فقط کانکتورهایی با استانداردهای اروپایی و استانداردهای محصول آلمانی برگرفته از آنها برای اتصال مجاز هستند. (DIN EN 60998 (VDE 0613 برای اتصال کانکتورها و (DIN EN 60947 VDE 0611) برای ترمینال های ریلی مد نظر هستند. در بدترین حالت، طرف سازنده چنین سیستم‌هایی باید تأیید کند که محصولات مورد استفاده با این استانداردها مطابقت دارند. بنابراین کمپانی WAGO تمام اتصالات خود را مطابق با این استانداردها به آژانس های آزمایش مستقل ارائه می دهد تا حداکثر ایمنی محصول را برای سازندگان سیستم الکتریکی تضمین کند. علائم تائیدیه اعطا شده بر روی بسته بندی و محصولات الصاق می شود. WAGO همچنین در صورت درخواست، گواهی ها را ارائه می دهد.

ایمنی و استاندارد: نکات عملی برای محصولات جدید ما

 تست و تائید

سه فرآیند تائیدی وجود دارد که منجر به ارائه سه علامت تأیید مختلف برای کانکتورها جهت استفاده در آلمان یا تمام اروپا می شود. این تاییدیه ها از نظر استانداردهای محصولی که برای آنها اعمال می شود و کشورهایی که استانداردها در آنها معتبر هستند متفاوت هستند (جدول را ببینید).

WAGO از رویه ENEC برای به دست آوردن تأییدیه های جدید برای کانکتورهای انشعابی مطابق با EN 60998 پیروی می کند. این رویه با فرآیند کسب علامت VDE مطابقت دارد، با این تفاوت که پس از یک آزمایش برای تمام اروپا معتبر است. از آنجایی که رویه ENEC هیچ پیش‌بینی برای تاییدیه‌های EN 60947 ندارد، اما تاییدیه برای این محصولات باید در همه جای اروپا قابل اجرا باشد، تاییدیه‌های جدید برای ترمینال های ریلی از طریق رویه CCA دنبال می‌شوند. روش CCA بر اساس تاییدیه ملی در یک کشور اروپایی است و همچنین با علامت تاییدیه ملی مربوطه ثبت شده است. یک گواهی CCA اضافی اعتبار تاییدیه ملی را به اروپا تعمیم می دهد.

با WAGO ایمن بمانید

نهاد نصب کننده مسئول انتخاب محصولات تایید شده و نصب صحیح آنها می باشد. WAGO مطابق با استانداردهای اجرایی محصول برای همه کانکتورها، طیف گسترده ای از محصولات را ارائه می دهد. علاوه بر این تمام کانکتورهای WAGO تحت آزمایش‌های داخلی با الزامات سخت‌گیرانه‌تر از نظر کیفی قرار می‌گیرند. محصولات تنها پس از گذراندن این تست‌ها عرضه می‌شوند و سطح بالایی از ایمنی و قابلیت اطمینان WAGO را به کاربر می‌دهند.

علائم تاییدیه بین المللی و اطلاعات مربوط به نصب اتصالات WAGO

نصب کانکتورهای WAGO توسط مصرف کنندگان سیستم های الکتریکی در سراسر جهان استفاده می شود. تاییدیه بر اساس استانداردهای اجرایی برای استفاده بین المللی الزامی است. به همین دلیل، کانکتورهای انشعابی WAGO و بسته بندی آنها دارای علائم تاییدیه ملی و بین المللی و همچنین اطلاعات بیشتر مربوط به دامنه کاربری هستند. این باعث می شود کاربران بدانند که با کانکتورهای انشعابی WAGO، آنها می توانند با مواد مطابق با استاندارد کار کنند.

ایمنی و استاندارد: نکات عملی برای محصولات جدید ما

در اروپا، WAGO کانکتورهای انشعابی خود را مطابق فرآیند ENEC تأیید می کند تا اطمینان حاصل شود که با استاندارد اروپایی EN 60998 مطابقت دارد و کانکتورها تمام مراحل را برای دریافت علامت VDE می گذرانند.

با عبور از این تست، محصولات WAGO در سراسر اروپا تاییدیه می گیرند. این تایید با علامت ENEC نشان داده می شود. پس از علامت تایید، یک شماره شناسایی از آژانس صدور گواهینامه برای نمایندگی درج می شود. مشخصات فنی در مورد جریان و ولتاژ اسمی و همچنین نوع کانکتور و سطح مقطع قابل استفاده نیز درج شده است. اطلاعات مربوط به انواع کانکتور به زبان انگلیسی داده شده است. کانکتورهای انشعابی WAGO با برچسب “r” (صلب) می توانند کانکتورهای یکپارچه یا رشته ای را به هم متصل کنند. کانکتورهای انشعابی WAGO با برچسب “s” (یکپارچه یا مفتولی) کانکتورهای یکپارچه را به هم متصل می کنند. کانکتورهای انشعابی WAGO با برچسب str  (رشته ای) کانکتورهای رشته ای را به هم متصل می کنند. کانکتورهای انشعابی WAGO با برچسب “f” (انعطاف پذیر یا ریز رشته ای) کانکتورهای ریزرشته را به هم وصل می کنند.

نصب کانکتورهای WAGO که قبل از آزمایش ENEC تأیید شده بودند دارای علائم تأییدیه ملی مانند علامت VDE، علامت KEMA KEUR (هلند) یا علامت DEMKO (دانمارک) هستند. این علائم تاییدی نیز دارای استانداردهای فنی می باشد. معمولا فقط یک مقطع هادی علامت گذاری می شود، نه کل دامنه مقطع. نصب کانکتورهای WAGO می توانند حداقل دو مقطع کانکتور بعدی را که کوچکتر از این مقطع ذکر شده مطابق با EN 60998 هستند، به هم وصل کنند.

علاوه بر تائیدیه‌های اروپایی، کانکتورهای WAGO برای بازار آمریکای شمالی بویژه از آزمایشگاه‌های Underwriters (UL) برای ایالات متحده و انجمن استانداردهای کانادا (CSA) برای کانادا گواهینامه دارند. در گذشته این دو آژانس صدور گواهینامه به طور مشترک علامت “cULus” را معرفی کردند. مطابق با الزامات این استاندارد، اطلاعات مربوط به حوزه کاربری پس از علامت آن نشان داده می شود.

برخلاف اروپا، آمریکای شمالی از سیستم آمریکایی (AWG) بجای سیستم متریک (mm²) برای تعیین سطح مقطع کنداکتور استفاده می کند.

کانکتورهای WAGO توسط نصاب ها در ژاپن نیز استفاده می شود. بنابراین، کانکتورها همچنین الزامات قانون ایمنی محصولات لوازم الکتریکی و ایمنی مواد (استاندارد PSE) را برآورده می کنند. این گواهینامه توسط آزمایشگاه تست برق ژاپن (JET) صادر شده است. در اینجا نیز اطلاعاتی در مورد رعایت استانداردها و قطر رسانا مجاز ارائه شده است. در ژاپن از قطر رسانا به جای سطح مقطع استفاده می شود.

نکات کاربردی برای محدوده دما

 • محدوده دمای مجاز برای نصب اتصالات WAGO
 • ارزیابی صحیح گرمایی نصب ترمینال

محدوده دمای مجاز برای اتصالات WAGO

شرایط عملیاتی محلی به اندازه خود حوزه های کاربری متنوع دارند. دمای هوای محیط، یک پارامتر عملیاتی بسیار مهم است، زیرا الزامات خاصی را برای ویژگی های گرمایش مواد نصب شده ایجاد می کند.

ایمنی و استاندارد: نکات عملی برای محصولات جدید ما

استاندارد اروپایی برای اتصال کانکتورها، EN 60998، سه مشخصات دمایی مختلف را برای استفاده از کانکتورها تعریف می کند:

 • حداکثر دمای هوای محیط
 • حداکثر گرمایش
 • حداکثر دمای سرویس دائمی

بر اساس این مشخصات، برقکار باید تصمیم بگیرد که آیا کانکتور مربوطه برای کاربری مورد نظر مناسب است یا خیر. بیشتر اوقات حداکثر دمای هوای محیط تنها مشخصه موجود برای تصمیم گیری است. برای کانکتورهای تایید شده بر اساس EN 60998، بدون هیچ گونه استاندارد دیگری، حداکثر دمای کارکرد پیوسته 85 درجه سانتیگراد (185 درجه فارنهایت) در استاندارد مشخص شده است. با فرض اینکه حداکثر سطح گرمایش به طور کامل با کانکتور مربوطه حاصل شود، حداکثر دمای هوای محیطی مجاز 40 درجه سانتیگراد (104 درجه فارنهایت) از کسر حداکثر گرمایش مجاز (معادل 45 درجه سانتیگراد / 113 درجه فارنهایت) از دمای مشخص شده در استاندارد حاصل می شود.

تولیدکنندگان نیز می توانند دماهای متفاوتی را تعیین کنند

اینها معمولاً دماهای عملیاتی پیوسته و دائمی نیز هستند. حداکثر دمای مجاز هوای محیط با کسر حداکثر سطح گرمایش K 45 از دمای مشخص شده به دست می آید.

این گزینه ای است که WAGO اعمال می کند. در صورتی که حالتی غیر از این تعیین نشده باشد، ماکزیمم دمای کارکرد پیوسته 105 درجه سانتیگراد (221 درجه فارنهایت) برای همه کانکتورهای WAGO اعمال می شود. هنگامی که حداکثر سطح گرمایش K 45 از دمای حدی کسر شود، دمای هوای محیطی مجاز 60 درجه سانتیگراد (140 درجه فارنهایت) اعمال می شود. این بدان معناست که کانکتورهای WAGO معمولاً برای دماهای بالاتر تأیید شده و بیش از الزامات مندرج در استانداردها هستند.

ارائه تاییدیه ها برای دمای بالاتر هوای اطراف امکان پذیر است

DIN EN 60998 همچنین گزینه تایید کانکتورها را برای دمای بالاتر هوای اطراف ارائه می دهد. اگر سازنده طراحی کانکتور را با استفاده از مواد مضاعف یا با کیفیت بالاتر برای به حداقل رساندن گرمایش کانکتورها اصلاح کند، می‌توان این کار را انجام داد. کانکتورهایی که در استانداردها برای دمای کار پیوسته بیش از 85 درجه سانتیگراد (185 درجه فارنهایت) تایید شده اند، با علامت T در گواهینامه خود بر اساس EN 60998، مثلأ T55، ارائه می شوند. این علامت T از حرف “T” بهمراه یک عدد تشکیل شده است که ماکزیمم دمای هوای اطراف کانکتور را نشان می دهد.

ماکزیمم دمای هوای اطراف

 • حداکثر دمای هوای اطراف که در آن می توان از کانکتور استفاده کرد بر حسب درجه سانتی گراد. حداکثر دمای هوای اطراف نیز با علامت T مشخص شده توسط استاندارد (مثلأ، T85) مطابقت دارد.

ماکزیمم گرمایش

 • بیشترین افزایش دمای مجاز به کلوین با کمترین بار الکتریکی مطلوب
 • این گرما توسط جریان در کانکتور تولید می شود. کانکتورهای انشعابی تایید شده بر اساس EN 60998 به حداکثر گرمایش K 45 محدود می شوند (مطابق با افزایش دما 45 درجه سانتیگراد / 113 درجه فارنهایت). به عنوان یک قاعده کلی، سازندگان کانکتور این ماکزیمم گرمایش را در طراحی کانکتور اعمال می کنند تا از مقرون به صرفه بودن مواد مورد استفاده برای ساخت مولفه های کانکتور اطمینان حاصل کنند.

ماکزیمم دمای عملیاتی پیوسته

 • حداکثر دما که کانکتور مجاز است در حین کار مداوم به آن برسد بر حسب درجه سانتیگراد.
 • این دما مجموع حداکثر دمای مجاز هوای اطراف و حداکثر سطح مجاز گرمایش است.

محاسبه دمای مجاز هوای اطراف برای کانکتورهایی با این علامت گذاری مورد نیاز نیست. این دما به طور مستقیم در اینجا به صورت یک عدد نشان داده شده است. از آنجایی که سطح گرمایش آن به میزان قابل توجهی کمتر از حد مجاز استاندارد است، مثلأ کانکتور اتصال COMPACT جدید سری 221 دارای علامت T بصورت T85 برای همه انواع کنداکتور است. این نشان می دهد که کانکتور می تواند در دمای هوای اطراف تا 85 درجه سانتیگراد (185 درجه فارنهایت) استفاده شود.

برخی از کانکتورهای WAGO برای کاربردهای خاص ایجاد شدند. این کانکتورها اغلب دارای محدوده دمایی حداکثری خاصی هستند که معمولاً بسیار فراتر از الزامات استاندارد است. جدول زیر دمای کانکتورهای نصب WAGO را ارائه می کند:

ارزیابی صحیح گرمایش ترمینال نصب

الزامات استاندارد جدید IEC 61439

از نوامبر 2014، تمام ترکیب های مختلف دستگاه سوئیچینگ ولتاژ پایین در منطقه اقتصادی اروپا باید با IEC 61439 مطابقت داشته باشند. با هدف حفاظت از افراد و تجهیزات در تاسیسات الکتریکی، این استاندارد الزامات ایمنی را برای واحدهای توزیع برق مانند تابلو برق توزیع در کاربردهای ساختمانی و صنعتی تعیین می کند. اینها الزامات و مسئولیت های جدیدی را برای برنامه ریزان، سازندگان کارخانه، برقکاران و مشتری نهایی ایجاد می کند.

ایمنی و استاندارد: نکات عملی برای محصولات جدید ما

مسئولیت تأیید طرح

استاندارد جدید بین سازنده تجهیزات اصلی و سازنده مونتاژی تفاوت قائل می شود. طبق استاندارد، سازنده اصلی تجهیزات، تولید کننده اصلی واحد تابلو برق است. طبق IEC 61438، این همان نهادی است که باید تأیید طرح را ارائه دهد. تعدادی از تأییدهای منفرد باید در تأییدیه طرح گنجانده شوند. یکی از آن ها محدودیت های گرمایشی است. برای تأیید موفقیت‌آمیز محدودیت‌های گرمایش، سازنده اصلی تجهیزات باید ثابت کند که تلفات برق تجهیزات عملیاتی به طور ایمن از بین می‌رود، بنابراین دمای داخلی کابین سوئیچ هرگز از حد مطمئن تجاوز نمی‌کند. با توجه به DIN EN 61439، تأییدیه واحدهای سوئیچگیر تا A 1600 را می توان با محاسبه تلفات توان تجهیزات عملیاتی به دست آورد. برای واحدهای تابلو برق بالاتر از A 1600، میزان شکل گیری گرما باید اندازه گیری شود.

محاسبه تلفات برق ترمینال های نصب ریلی و کانکتورهای انشعابی

تلفات برق برای ترمینال های ریلی در استاندارد محصول مشخص شده است. طبق استاندارد EN 60947، حداکثر افت ولتاژ مجاز 3.2 میلی ولت در هر ترمینال از طریق اتصال در جریان اسمی 10/1 است. بنابراین، حداکثر افت ولتاژ 32 میلی ولت در جریان نامی کامل برای هر مسیر جریان شارژ شده می تواند برای محاسبه تلفات برق استفاده شود. ترمینالهای چند طبقه WAGO بسیار پایین‌تر از این مقدار حدی عمل می‌کنند، در ترمینالهای چندطبقه سری 2003-2005، افت ولتاژ برای هر اتصال ترمینال بین 20.8 تا 25.6 میلی‌ولت در جریان نامی کامل است.

در نتیجه، حداکثر تلفات توان 1 وات در هر اتصال ترمینال را می توان در هنگام محاسبه حدود گرمایش برای ترمینالهای چند طبقه سری 2003 در نظر گرفت. این نشان می دهد که این ترمینال ها برای کانکتورهای 4 میلی متر مربع (12 AWG) با ولتاژ نامی 32 A مناسب هستند.

نکات کاربردی برای نصب و کاربرد

 • نصب ایمن با اتصالات با کارایی بالا
 • اندازه گیری مقاومت عایق در مدارهای الکتریکی ساختمان های ثابت

نصب ایمن با کانکتورهای انشعابی پرتوان

به عنوان یک قاعده کلی، از رساناهای الکتریکی باید استفاده شود که گرمتر از دمای کاری تعیین شده نمی شوند. یک رسانا در درجه اول به دلیل جریانی که از آن عبور می کند گرم می شود.

ایمنی و استاندارد: نکات عملی برای محصولات جدید ما

بنابراین ظرفیت بار فعلی، بالاترین جریان مجاز را که ممکن است یک رسانا با آن بارگذاری شود، با در نظر گرفتن عوامل خاصی تعریف می کند. هر کسی که مسئول نصب ایمن است باید از موادی استفاده کند که در شرایط استفاده در محل مورد نظر مقاومت داشته باشند.

بنابراین، DIN VDE 0298-4 مقادیری را برای ظرفیت بار فعلی رسانا توصیه می کند که مبتنی بر پارامترهایی مانند دمای هوای اطراف، سطح مقطع و نوع نصب است. در هر دو سطح ملی و بین المللی، انواع A1، A2، B1 و B2 اهمیت عملی زیادی دارند. این نوع نصب، سیم کشی های سطحی و مخفی دیوار یا کف را در کانال ها و داکت های برق مشخص می کند. در مجموع، دمای کاری، سطح مقطع کنداکتور و نوع نصب، حداکثر بار جریان را ارائه می دهند.

EN 60998 به عنوان مبنایی برای آزمایش کانکتور انشعابی استاندارد

به دلیل ارزش عملیاتی، این ماکزیمم بارهای جریان نیز در EN 60998 (استاندارد محصول اعمال شده برای کانکتورهای انشعابی) گنجانده شده اند. این بارهای جاری مبنایی برای آزمایش کانکتور انشعابی استاندارد است. بنابراین تولید کنندگان می توانند محصولات خود را با توجه به الزامات محدود کنند. به عنوان مثال، کانکتوری که می تواند به یک سیم 4 میلی متر مربعی (12 AWG) متصل شود، فقط برای جریان A 24 تایید می شود نه A 32 مورد نیاز جهت استفاده بهینه از کانکتور. در چنین شرایطی، مواد به یک “مانع جریان” تبدیل می شوند. عناصر محافظ باید به طور مناسب با ظرفیت کمتر مواد تطبیق داده شوند. کانکتورهای WAGO همیشه با ظرفیت بار جریان کامل حداکثر اندازه کانکتور انشعابی ارائه می شوند. آنها هرگز به “مانع جریان” در تاسیسات الکتریکی تبدیل نمی شوند. در نتیجه کاربران هرگز مجبور به طراحی عناصر محافظ با ظرفیت کمتر برای محافظت از دستگاه‌های متصل نیستند.

اندازه گیری مقاومت عایق در مدارهای الکتریکی ثابت ساختمانی

بر اساس DIN VDE 0100-718، اندازه گیری مقاومت عایق به طور منظم باید در ساختمان های عمومی: به عنوان مثال، مراکز همایش، انبارها، مدارس، ایستگاه های قطار و هتل ها و در مکان های مستعد آتش سوزی بر اساس DIN VDE 0100-482 انجام شود. این استاندارد همچنین بخشی جدایی ناپذیر از E-CHECK است که به طور فزاینده ای رایج شده است. به عنوان مثال، E-CHECK به طور داوطلبانه توسط مالکان قبل از اجاره املاک آنها برای مستندسازی انطباق سیستم های الکتریکی آنها انجام می شود.

ایمنی و استاندارد: نکات عملی برای محصولات جدید ما

دو مورد متمایز برای اندازه گیری مطابق با استاندارد وجود دارند: اندازه گیری اولیه باید مطابق با DIN VDE 0100-600، 2008-06 انجام شود. مقاومت عایق باید بین رساناهای حامل جریان و رساناهای بدون پتانسیل اندازه گرفته شود. برای این منظور فاز L به سیم خنثی N متصل می شود. در مقابل، DIN VDE 0105-100/A1, 2008-06 باید در اندازه گیری های مکرر برقرار شود.

اقدامات احتیاطی مضاعفی نیز لازم است تا اطمینان حاصل شود که آزمایش های دوره ای خطری برای افراد یا دام ها ایجاد نمی کند. اموال و تجهیزات نباید آسیب ببینند، حتی اگر یک مدار از کار بیفتد. برای جلوگیری از آسیب به تجهیزات به دلیل ولتاژ تست بالاتر (به عنوان مثال، 500 ولت)، این استاندارد همچنین اتصال سیمهای برق L و N را در طول اندازه گیری توصیه می کند.

آداپتور دوشاخه تست N/L WAGO: ایمنی بیشتر در زمان کمتر

انجام اندازه گیری مقاومت عایق در حالی که کنداکتورهای برق L و N متصل هستند دو مزیت قابل توجه دارد: اول از همه، تنها یک اندازه گیری به جای دو اندازه گیری جداگانه در سیستم های سالم مورد نیاز است، که زمان تست را به نصف کاهش می دهد و برای نصاب های برق مقرون به صرفه تر است. ثانیاً، این اندازه گیری، از تجهیزات متصل شده در مدار در برابر آسیب ناشی از ولتاژ تست بالا در صورت خرابی سیستم محافظت می کند.

در این سیستم ها باید از ترمینال های چند طبقه با N-disconnect استفاده شود. استانداردها تصریح می کنند که اندازه گیری مقاومت عایق همه سیمها به زمین برای هر مدار خروجی برای سیمهای کوچکتر از 10 میلی متر مربع (AWG8) باید بدون قطع سیم خنثی امکان پذیر باشد.

ترمینالهای چند طبقه سری TOPJOB® S 2003 دارای قطع­کن داخلی در سطح ترمینال بالایی هستند (به عنوان مثال، برای قطع N-potential). آداپتور دوشاخه تست N/L WAGO (2003-499) سطح ترمینال بالایی قطع شده را برای اندازه گیری مقاومت عایق سریع، آسان و ایمن به هم متصل می کند.

مزایا در یک نگاه:

 • جریان های اسمی بالا امکان استفاده های متنوع و عملکرد ایمن و قابل اطمینان را فراهم می کند.
 • آداپتور پلاگین تست نوآورانه N/L ترکیبی اقتصادی از رساناهای حامل جریان و حفاظت اضافی از دستگاه های متصل را تضمین می کند.
 • در کوپلینگ با نگهدارنده فیوز دوگانه جدید، ترمینال های حامل می توانند به عنوان ترمینال فیوز در شکاف استاندارد کابینت توزیع استفاده شوند.
 • اندازه جمع و جور ترمینال ها فضای زیادی را برای سیم کشی در اختیار شما قرار می دهد
 • ترمینالهای چند طبقه با قطع داخلی می توانند به عنوان یک مجموعه در داخل باسبار (10×3 میلی متر) استفاده شوند.

آیا جمع کردن کانکتورهای ذخیره جایز است؟

“فقط آنها را جمع کنید” یا بهتر بگوییم، اغلب راه حلی برای سیم های استفاده نشده در تابلوهای برق در نظر گرفته می شود. با این حال، استانداردها اجازه چنین کاری را نمی دهند. برای محافظت بیشتر، بهتر است سیم ذخیره یا یدکی به یک ترمینال جایگزین متصل شود. استفاده از ترمینال برای این منظور چندین مزیت دارد: از تماس با قطعات فعال و همچنین از انتقال ولتاژ خطرناک جلوگیری می کند. اگر فضای مورد نیاز برای ترمینال جایگزین در طول برنامه ریزی تابلو برق در نظر گرفته شود، وقتی سیستم در نهایت گسترش یابد، هیچ تغییر دیگری مورد نیاز نیست. در بهترین حالت، ترمینال مناسبی را در دست خواهید داشت. یک صورتبندی کلی در مورد راحتی و استفاده از سیمهای ذخیره فقط در DIN EN 60204-1:2006 (VDE 0113)، قسمت 1 یافت می شود. بخش 13.4.7 “سیمهای دوبل” بیان می کند: باید در نظر داشت که سیمهای اضافی برای نگهداری یا تعمیر فراهم شود. اگر سیمهای یدکی ارائه شده باشد، باید به ترمینال های یدکی متصل شوند یا عایق بندی شوند تا از تماس با قطعات دارای پتانسیل جلوگیری شود.

ترمینال های در داکت کابل؟

آیا کابل های برق موجود در داکت های کابل مجاز به اتصال به کانکتورهای انشعابی هستند؟ در شرایط خاص، بله، زیرا بطور مجازی یک داکت کابل می تواند برای جعبه یا کابین تابلو برق استفاده شود.

چرا این مهم است؟ استاندارد DIN VDE 0100-520:2003-06، بخش 526.5، ایجاب می کند که اتصال کانکتور باید در تابلو برق یا در مورد کابلها در باکس باشد، همچنین در فضای ایزوله ایجاد شوند. اتصالات ممکن است در تجهیزات الکتریکی نیز ایجاد شوند، اما این تنها در صورتی است که سازنده فضاهایی با ترمینالهای نصب شده دائمی برای این منظور فراهم کرده باشد.

بنابراین، ترمینال ها در کانال های کابل نیز طبق استانداردها قابل اجرا هستند، البته در صورتی که پوشش آنها فقط با ابزاری ساده قابل برداشتن باشد. علاوه بر این، نصاب باید اطمینان حاصل کند که تمام نقاط اتصال فاقد تنش و کشش مکانیکی است.

ترمینال های قطع کننده  N-conductor: کجا اجباری هستند و چرا حتی خارج از استاندارد نیز می توانند مفید باشند؟

بر خلاف تصورات اشتباه رایج، قطع اتصال هادی خنثی همیشه برای تاسیسات الکتریکی، مانند منازل خصوصی، اجباری نیست. با این وجود، این ترمینالها حتی در مواردی که مستقیماً مورد نیاز نیستند نیز می توانند مفید باشد. چرا و کجا آنها در قانون مورد نیاز هستند؟ بیایید نگاهی به استانداردهای مربوطه بیندازیم.

قطع N-conductor در کجا مورد نیاز است؟

دستگاه‌های قطع N-conductor (بر اساس DIN VDE0100-718) در ساختمان‌های عمومی، محل کار یا ساختمان‌هایی که افراد در آن جمع می‌شوند اجباری است. اینها شامل رستوران ها، مراکز خرید، ایستگاه های قطار، فرودگاه ها، سازه های پارکینگ، ساختمان های آپارتمانی، تئاتر و استادیوم ها می شود. در این مکانها، مقاومت زمین باید به طور مکرر اندازه گیری شود و برای مقطع هادی کمتر از 10 میلی متر مربع، اندازه گیری باید بدون جدا کردن سیمها امکان پذیر باشد. بر اساس دستورالعمل VdS 2033، اگر محل کار خطر آتش سوزی داشته باشد، دستگاه های قطع N برای سیمهای خنثی اجباری هستند.

چرا قطع N مفید است؟

با ترمینال های قطع کننده N-Connector، اندازه گیری عایق را می توان بدون قطع سیم خنثی طبق DIN VDE 0100-482 انجام داد. اما یک مزیت عملی نیز وجود دارد: ترمینال های قطع N-Connector تا حد زیادی عیب یابی سیستم الکتریکی را تسریع می کنند و به لطف عملکرد قطع اتصال کشویی. میتوانید به سادگی تمام فیوزها را قطع کنید، تمام پیوندهای کشویی قطع N را از باسبار N بکشید و سپس با روشن بودن RCD، هر مدار جداگانه را دوباره روشن و تست کنید. به هر حال شما وقت و پول اضافی برای ساعت ها عیب یابی در تاسیسات الکتریکی را ندارید.

تاسیسات برقی: چگونه یک فرد با تجربه می تواند کارهای الکتریکی مورد نیاز را انجام دهد؟

به واسطه این نگرش که ” کار برق را خودم انجام می دهم”، متخصصان برق اغلب با کارهای غیرحرفه ای مواجه می شوند بخصوص در تماس های مربوط به سرویس در خانه های شخصی. مسلم است که تاسیسات برقی یک تجارت حرفه ای است نه آماتور. اما متخصصان برق چگونه باید به نصب های DIY (شخصی) پاسخ دهند؟ Volker Kuhlmann، مشاور فنی مشتریان ELECTRICAL INTERCONNECTIONS در WAGO، مبنای قانونی را ذکر می کند و نکاتی را ارائه می دهد.

ابزارها مشکل­ساز نیستند

Volker Kuhlmann هشدار می دهد وقتی افراد غیرحرفه ای در خانه های شخصی کار تاسیسات الکتریکی را انجام می دهند، این خطر وجود دارد که نه تنها اشتباهات زیادی انجام دهند، بلکه زندگی خود و اطرافیان خود را نیز به خطر بیاندازند. پس چگونه برق کاران غیر ماهر ابزار مناسب را برای کار خود داشته باشند. علاوه بر توزیع از طریق عمده فروشان برق به متخصصان برق، محصولات WAGO از طریق کانال های توزیع دیگر نیز برای همه در دسترس است. (در ایران فروشگاه آسان صنعت با فروشگاه اینترنتی و سایت asan-sanat.com)

مبنای حقوقی

بنابراین WAGO اشاره می کند که افراد غیرحرفه ای از انجام کارهای برقی به طور کلی منع می شوند. این ممنوعیت شامل کل سیستم برق مسکونی از جمله تعویض تجهیزاتی مانند پریز و کلید می شود. هیچ فرقی نمی کند که ابزارهای مورد نظر از طریق بازار آزاد به دست آمده باشد یا جای دیگر. در این زمینه، او به بخش 13 قانون اتصالات ولتاژ پایین آلمان (Niederspannungsanschlussverordnung – NAV) اشاره می کند.

NAV – بخش 13

NAV مخفف قانون اتصالات ولتاژ پایین آلمان است. این یک فرمان ملی در مورد شرایط عمومی برای اتصال به شبکه و استفاده از آن برای تامین برق فشار پایین است.

بخش 13 به “تاسیسات برق” می پردازد. بخش 13، قسمت 2 بیان می کند: «[…] به غیر از اپراتور سیستم شبکه، کارها فقط توسط شرکت نصاب که در فهرست راهنمای نصب اپراتور سیستم شبکه آمده است انجام می شوند. جهت رفاه مشترک، اپراتور سیستم شبکه فقط می‌تواند بر اساس مدارک صلاحیت فنی جهت انجام کار، در فهرست نصاب‌ وارد شود […].

نکته برای مسئولین

قانونمندی یک چیز است و واقعیت چیز دیگری است. Volker Kuhlmann می گوید: توصیه می‌شود به اپراتور سیستم، برای مثال صاحب ملک، اطلاع داده شود و سیستم برق برای مقابله با مطالبات احتمالی خسارت، و همچنین صدمات شخصی و آسیب به اموال، خاموش شود. اگر سیستم خاموش نشود، این توصیه نامه باید به صورت مکتوب باشد. برای جلوگیری از این امر از ابتدا، یادداشت زیر اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد: اگر شخص غیرمتخصص به دلیل نصب تجهیزات الکتریکی معیوب باعث آسیب شود، بیمه فرد غیرمتخصص پوششی را تضمین نمی‌کند.

افراد غیرمتخصص چه کاری می توانند انجام دهند؟

از دیدگاه افراد فنّی بلندپرواز، این سوال مطرح می شود که افراد عادی باید اجازه انجام چه کاری را داشته باشند و چه زمانی باید با یک متخصص تماس گرفت.

چه کسی مسئول تخلف است؟

اگر مقررات زیر پا گذاشته شود، تا زمانی که هیچ اتفاقی نیفتد، تهدیدی برای شما وجود ندارد، حتی جریمه هم نمی شوید. Volker Kuhlmann می‌گوید: اما اگر نصب نادرست منجر به بارگذاری بیش از حد کابل و آتش‌سوزی آپارتمان شود، یا اگر شخصی دچار برق گرفتگی شود، مسئولیت این کار با خودش است.

ترمینال سبز-زرد؟

جستجو برای ترمینال های سبز-زرد بیهوده است، زیرا چنین ترمینالی وجود ندارند. این واقعیت بر اساس استاندارد IEC 60947-7-1 در سال 2009 در بخش 7.1.4 اضافه شد: ترکیب رنگ سبز-زرد برای علامت گذاری ترمینال های مجاز نیست. بنابراین اگر اتصال هادی محافظ عایق مورد نیاز باشد و نیاز به متمایزسازی آن به این صورت داشته باشیم، چه باید کرد؟ اساساً، تمام ترمینالهای رنگی را می توان برای این منظور استفاده کرد به جز آبی و سبز-زرد. نقاط انتهایی رسانای محافظ عایق‌شده را می‌توان با علامت «ارت حفاظتی (گراند)» طبق استاندارد IEC 60417-5019 (BD:2002-10) با حروف PE یا یک برچسب سبز-زرد مشخص کرد.

اگر شما متقاعد نشدید، باید به این نکته اشاره کرد که این ممنوعیت رنگ برای ترمینالهای پایه ریلی سیمهای گراند اعمال نمی‌شود، زیرا این ترمینالها در رنگ‌های سبز-زرد نیز موجود هستند و طبق استاندارد IEC 60947-7-2 تأیید شده‌اند.

گراندینگ غیر قانونی: اصلاح یا تبصره استثنا؟

هنگام گسترش تاسیسات برقی موجود در ساختمان‌های مسکونی، برق‌کارها اغلب از خود می‌پرسند که آیا باید اصلاحی انجام شود یا اینکه تاسیسات الکتریکی به نحوی تحت پوشش یک تبصره استثنا (تکرار سیاست های پیشین) قرار می‌گیرد. برای مثال، زمانی که گراندینگ غیر قانونی وجود دارد.

شرایط: یک برقکار قرار است یک سیستم الکتریکی را توسعه دهد، اما در ساختمانی که در سال 1963 ساخته شده است، با ” گراندینگ غیر قانونی” مواجه می شود. او از خود می‌پرسد: آیا این توسعه برنامه‌ریزی‌شده در حال حاضر مستلزم تطبیق سیستم موجود با قوانین عمومی شناخته‌شده فناوری است یا اینکه سیستم موجود تحت پوشش یک تبصره استثنا است؟

ارتینگ بوتلگ (گراندینگ غیر قانونی) چیست؟

اتصال زمین غیرقانونی به این معنی است که اتصال محافظ پریزها به هادی برگشتی زمین شده (“N”) متصل است. این کار از سال 1973 مجاز نبوده است. با این حال در ساختمان هایی که قبل از سال 1970 ساخته شدند، رخ می دهد. حفاظت توسط دستگاه های جریان پسماند (به عنوان مثال، کلیدهای RCD یا FI/LS) در چنین سیستم های الکتریکی قابل اجرا نیست.

عدم وجود تبصره استثنا در استانداردها

در واقع باید مدارهای متناظر را به گونه ای طراحی کرد که سیمهای محافظ و خنثی جدا از یکدیگر جهت استفاده از دستگاه های جریان باقیمانده هدایت شوند. Volker Kuhlmann، مشاور فنی مشتری اتصالات الکتریکی در WAGO، با این جمله شروع می‌کند: «مفهوم تبصره استثنا تحت قانون ساختمان در استانداردهای DIN یا VDE تعریف نشده است. بنابراین، این مفهوم تنها تا حدی قابل انتقال به تاسیسات الکتریکی موجود است.

سن سیستم، تعیین کننده است

Kuhlmann به اطلاعات دقیق Initiative Elektro+ در مورد این موضوع اشاره می کند تا هرگونه احتمال سیستم های موجود را روشن کند. تاریخ ساخت اهمیت ویژه ای دارد. مفهوم کلیدی: طول عمر سیستم الکتریکی یا تجهیزات الکتریکی. “به عنوان یک قاعده کلی، تاسیسات برقی با عمر مفید 40 سال دیگر تحت تبصره استثنا قرار نمی گیرند.” با این حال، تنها یک ارزیابی از نظر ایمنی می تواند به طور قطعی به این سوال پاسخ دهد که آیا می توان تبصره استثنا را مطرح کرد یا خیر. اما در صورت تردید، جمله زیر صدق می کند: سازگاری بهتر از تبصره استثنا است!

اطلاع از عیوب، امنیت را به ارمغان می آورد

به عنوان یک قاعده کلی، ایمنی، قابلیت اطمینان و سودمندی سیستم الکتریکی همیشه بر هر گونه حفاظت تحت تبصره استثنا اولویت دارد. با این حال، اگر نقایص شناسایی شده را نتوانیم به سرعت برطرف کنیم، Volker Kuhlmann به پیمانکار برق توصیه می کند که حتماً اخطار نقص صادر کند. این اخطار باید توسط اپراتور یا مالک تأیید شود. البته تا زمانی که نقص خطر جدی برای زندگی کاربر نداشته باشد. در غیر این صورت سیستم باید خاموش شود.

سازگارسازی سیستم های موجود

برای سازگارسازی سیستم‌های الکتریکی موجود، WAGO چندین گزینه برای برآوردن الزامات مقررات موجود ارائه می‌کند (به عنوان مثال، سری 2003 و 2005 برای RCD و RCBO). به دلیل پهنای کم، تمام ترمینال های توزیع به راحتی در زیر پوشش های تخته توزیع سازندگان استاندارد قرار می گیرند. طراحی پروژه توسط یک پیکربندی آنلاین پشتیبانی می شود.

جعبه اتصال WAGO

کار روزمره یک نصاب برق می تواند بسیار دشوار باشد، گم شدن ابزارها اولین چیزی است که از آن فراری هستید. در تاسیسات ساختمانی، Vario-T-BOXX و L-BOXX خروج از یک نقطه تنگ و کوچک را برای شما آسان تر می کند. بر اساس نسخه موجود، آنها شامل پرکاربردترین کانکتورها از سری های 221، 224، 243، 773 و 2273، هستند. این بدان معنی است که هر برقکار واجد شرایط همیشه آماده عملیات خواهد بود چه برای ساختارهای جدید، چه برای توسعه یا جهت خدمات. با لیست قطعات مشخص، هر Boxx  را می توان در کمترین زمان دوباره پر کرد.

کانکتورهای سری 221 و متعلقات مربوط به آنرا میتوانید در هر زمانی از شبانه روز از فروشگاه و سایت اینترنتی asan-sanat.com تهیه فرمائید.

منبع: مقالات سایت WAGO.com
ترجمه و ویرایش: آسان صنعت

اشتراک گذاری این مقاله

0
  0
  سبد خرید
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه