• لاله زارجنوبی-پلاک 197- واحد3

نکات عملیاتی پیرامون ترمینال الکتریکی

نکات عملیاتی پیرامون ترمینال الکتریکی

نکات عملیاتی پیرامون ترمینال الکتریکی

تمام اطلاعات مهم جهت استفاده ایمن از کانکتور WAGO را خلاصه وار در این بخش بخوانید.

نکات مفید پیرامون:

 • کانکتورهای مناسب مصارف روشنائی
 • کانکتورهای متناسب نصرف در جعبه تقسیمها
 • کانکتورهای اتصال دهنده

اتصال سیمهائی با هادی های آلومینیومی و مسی

مس و آلومینیوم: در کابل های الکتریکی، از دو هادی حامل جریان با اطمینان بالا (مس و آلومینیوم) استفاده میشود که هزینه شان متفاوت است. هر دو رسانا مزایا و معایب مشخصی دارند، زمانیکه این دو در کنار هم قرار می گیرند، مسئله کمی دشوار می شود. با این حال، متخصصین برق ضرورتأ نیاز به یک اتصال دهنده Al/Cu اختصاصی برای نصب تجهیزات در ساختمان ندارند. با استفاده از چسب تماسی Alu-Plus ساخت WAGO، می توانید رساناهای آلومینیوم و مس را با استفاده از کانکتورهای WAGO سریعتر، آسانتر و با ایمنی بالا به یکدیگر وصل کنید.

دامنه کانکتورهای WAGO دائمأ در حال افزایش است. تنوع زیاد جهت کاربردهای گوناگون و استفاده در تجهیزات ساختمانی در دسترس شما است. می توانید از کانکتورهای اتصال دهنده عمومی برای همه نوع رسانا استفاده کنید و یا انواع ارزانتر را بکار گیرید و از کانکتورهای اختصاصی برای هر وظیفه بخصوص بهره بگیرید. این جدول مروری است بر کل محصولات موجود.

سری / محصولنوع سیم یا رسانادامنه سایز سیمولتاژ/جریاننوع کاربری
WAGO 243

MICRO PUSH WIRE®

کانکتورهای مربوط به جعبه تقسیم

نکات عملیاتی پیرامون ترمینالنکات عملیاتی پیرامون ترمینال100 V/ 6Aبرای کاربردهای با جریان پایین مانند سیم کشی تلفن و زنگ درب
WAGO 2273

COMPACT PUSH WIRE® کانکتورهای مربوط به جعبه تقسیم

نکات عملیاتی پیرامون ترمینالنکات عملیاتی پیرامون ترمینال450V/24Aبرای نصب در مدارات تا 2.5mm2 حتی برای سیم کشی در فضاهای کوچک
WAGO 773

SPECIAL PUSH WIRE® کانکتورهای مربوط به جعبه تقسیم

نکات عملیاتی پیرامون ترمینالنکات عملیاتی پیرامون ترمینال400 V/41Aبرای نصب مدارات ساختمانی تا 6mm2 با بارهای نسبتأ بزرگ، از کابل های بلند استفاده می شود
WAGO 224

کانکتورهای روشنائی و خطی

 

نکات عملیاتی پیرامون ترمینالجهت نصب:

1 تا 2.5 mm2 “e”

400 V/24 Aبرای نصب با سیمهای مفتولی و افشان نرم، مثلأ اتصال لامپ ها
نکات عملیاتی پیرامون ترمینالجهت لامپ

0.5 تا 2.5mm2 “e+f”

WAGO 222 CLASSIC

کانکتورهای اتصال دهنده برای همه انواع رساناها

نکات عملیاتی پیرامون ترمینال0.08 تا 2.5 mm2 “e+m”

0.08 تا 4 mm2 “f”

400 V/32 Aبرای نصب با سیمهای مفتولی و افشان نرم
WAGO 221 COMPACT

کانکتورهای اتصال دهنده برای همه انواع رساناها

نکات عملیاتی پیرامون ترمینال0.2 تا 4 mm2 “e+m”

0.14 تا 4 mm2 “f”

450 V/32 Aبرای نصب با سیمهای مفتولی و افشان و افشان نرم جهت سیم کشی در فضاهای کوچک
0.5 تا 6 mm2 “e+m+f”450 V/41 A
نکات عملیاتی پیرامون ترمینال

= رشته ای نرم                     = رشته ای                     = خشک یا مفتولی

 

سیم کشی صحیح در صنایع گوناگون برق بستگی به واحد آن دارد

در کاربردهای روزمره، نام محصولات معمولأ ساده سازی می شود، مثلأ “WAGO دو و نیم” یا “NYM یک و نیم”. وقتی نوع خاصی از محصولات از یک الگوی نامگذاری استفاده کنند این ساده سازی ها کارآمد هستند. اما در غیر این صورت، ممکن است بدلیل انتخاب نادرست محصول، مشکلات فنی ایجاد شود.

نمونه ای از کارکردهای حقیقی: ابعاد کابل ها و خطوط نسبی مورد استفاده برای سیم کشی برق، مانند خطوط NYM، با mm2 مشخص می شوند یعنی بر اساس سطح مقطع رسانا. اما در سیستمهای سیگنال یا ارتباطی و مخابراتی مانند سیمهای زنگ درب یا J-Y(ST)Y، با میلی متر (قطر رسانا) مشخص می شوند. برای اطمینان از اینکه کانکتورهای اتصال دهنده بتوانند مشخصأ به سیمهای مناسب متصل شوند، کانکتورهای متناظر کمپانی واگو نیز بشکل مشابه نامگذاری می شوند.

دامنه اتصال کانکتورهای کوچک PUSH WIRE® سری 2273 درون جعبه انشعابات مربوط به سیم کشی برق با خطوط و کابل های نصب شده بر اساس سایز سیمها نام گذاری می شوند: 0.5 تا 2.5mm2.

دامنه اتصال سیمهای کوچک فشاری PUSH WIRE® سری 243 مربوط به جعبه تقسیم برای خطوط سیگنال و ارتباطات بر اساس قطر نامگذاری می شوند: از 0.4 تا 0.5 و از 0.6 تا 0.8 mm.

اگر از واحد مربوطه صرفنظر کنیم، می توان براحتی دید که کانکتورهای کامپکت (کوچک) PUSH WIRE® سری 2273 برای جعبه تقسیم این امکان را دارند که برای خطوط سیگنال و ارتباطی 0.6mm و 0.8 mm استفاده شوند، چرا که دامنه ارتباطی بزرگتر آن ها تا 0.5 خواهد بود اما این در واقع مربوط به سطح مقطع سیم، یعنی 0.5 mm2 (20 AWG) است! پس از تبدیل به قطر کنداکتور، این دقیقأ متناظر با قطر 0.8mm خواهد بود، یعنی، خطوط سیگنال و ارتباطی با قطر سیم 0.8 میلیمتر می تواند از طریق سری 2273 متصل شوند. کانکتور مایکرو PUSH WIRE® سری 243 برای جعبه تقسیم، جهت همه سیمهای با قطر کمتر از 0.8mm قابل استفاده است.

مرور:

 • سیمهای NYM با واحد mm2 شناسایی می شوند، یعنی بر اساس سطح مقطع سیم
 • سیمهای J-Y(ST)Y مخابراتی با واحد mm شناسایی می شوند، یعنی بر اساس قطر سیم
 • کانکتورهای کوچک PUSH WIRE® سری 2273 مربوط به جعبه تقسیم با سطح مقطع سیم شناسایی می شوند که از 0.5 تا 5mm2 می باشد.
 • کانکتورهای مایکرو PUSH WIRE® مربوط به جعبه تقسیم با قطر آن ها شناسایی می شود که از 0.4 تا 0.5 و از 0.6 تا 0.8 میلیمتر است

نکات مربوط به کانکتورهای مورد استفاده در مدارات روشنائی

کانکتورهای مختص روشنائی سری 224 WAGO معمولأ برای اتصال ایمن و سریع چراغ استفاده می شوند. اما با توجه به انواع متعدد و تأییدیه های جهانی کاربری، این کانکتورها موارد استفاده بسیار بیشتری دارند. اتصال موتور پرده/سایبان ها، موتورها، فن ها، پمپ های آب، سنسورهای در و پنجره، کنترلگرهای گرما و غیره. در هر جایی که سیمهای افشان باید به سیمهای خشک یا مفتولی متصل شوند، می توانیم قدرت سری 224 را ببینیم. کانکتورهای سری 224 ساخت WAGO دارای عملکردی فراتر از انتظار هستند. آن ها با استاندارد EN 60998 می توانند بعنوان یک ابزار کاربردی در تمامی اتصالات برق خانگی و سایر حوزه ها استفاده شوند. با ولتاژ نامی 400V و جریان نامی 24A، سری 224 نیاز به اتصالات الکتریکی در ساختمان را تا سایز سطح مقطع 2.5 mm2 و یا 14 AWG برطرف می سازد.

علاوه بر انواع و اندازه سیمهای قابل اتصال، این کانکتورها تنوع بسیاری در اتصال سیمهای افشان نرم به سیمهای مفتولی دارند. یکطرف اتصال برای سیم مفتولی با سطح مقطع 1 تا 2.5mm2 و طرف دیگر برای سیمهای افشان یا نرم با سطح مقطع 0.5 تا 2.5mm2.

دو نکته دیگر وجود دارد که دامنه کاربری سری 224 را افزایش می دهد:

– این کانکتورها بصورت استاندارد برای دماهای بالا تا 120°C دارای عملکرد بدون ایراد هستند.

– امکان استفاده از سیمهای مفتولی و افشان در دو طرف ترمینال مهیا است. شما میتوانید از این کانکتورهای برای مدارات روشنائی و یا تست مدارات با جریان کمتر از 24A استفاده کنید.

مزایا برای برقکار (نصاب):

 • نصب سریع و آسان – بدون نیاز به ابزار
 • اتصال ایمن و سریع سیمهای افشان نرم بدون دستکاری سیم پس از پوسته برداری
 • ایمنی اتصال از نظر عایقی و محافظت تماسی کامل
 • اتصال ایمن و دائمی با تکنولوژی اتصال فشار فنر CAGE CLAMP®
 • اتصال سریع لامپ ها برای تست مدارات

مزایا برای اپراتور (بهره بردار):

 • اتصال پایدار و ایمن بدون شل شدگی
 • امکان کار ایمن و راحت جهت تعویض لامپ ها – حتی توسط افراد مبتدی
 • نقاط اتصال در زمان باز شدن همچنان عایق است

نکات و استفاده صحیح مربوط به کانکتورهای جعبه تقسیم

شاید نصب کانکتورهای اتصال دهنده بصورت معلق و آزاد در جعبه تقسیم راحت و اقتصادی و هم فنی بنظر برسد. اما استانداردهای قانونی امکان اینگونه اتصال را نمی دهند. بر اساس DIN VDE 0100-520، سیمها بایست داخل جعبه متصل شوند و اتصال ها باید مثلأ از طریق حامل های کانکتورها که می توانند کانکتورها را روی DinRail محکم و ثابت کنند در تابلوهای توزیع ثابت شوند.

در این حالت اتصال سیمها به مصرفکننده های گوناگون امکان پذیر است.

برای کاربردهای زیر معاف از استانداردهای فوق هستند:

 • اتصالات میان کابل قطع شده و یا اتصال مستقیم تجهیزات
 • اتصال جهت کابل دفنی
 • اتصال در محلهای فاقد درپوش و یا غرق در رزین یا عایق

پس شما همیشه ایمن خواهید بود

اتصال سیم به کانکتور فقط در جعبه تقسیم (جعبه های توزیع)، جعبه های اتصال دستگاه، روکش ها و بوردهای توزیع، یا کابل ها و دستگاه هایی که اتصال ثابت در آن ها امکان پذیر است، انجام می شود.

استفاده مجدد از کانکتورهای WAGO

با استفاده از کانکتورهای PUSH WIRE® WAGO برای جعبه تقسیم، سیم کشی مدارات الکتریکی ساختمان بسیار آسان خواهد بود. کافیست سیم مفتولی را وارد کنیم، هیچ ابزاری نیاز نیست. با توجه به کیفیت بالا در صورتی که سیم بدرستی قطع شود، یک کانکتور می تواند چندین بار استفاده شود، به شرط اینکه فنر داخلی کانکتور پس از جدا کردن سیم آسیب نبیند.

جهت آگاهی از نحوه صحیح جداکردن سیم از کانکتور PUSH WIRE® به شکل توجه کنید، به آسانی سیم را محکم نگه دارید و به چپ و راست بپیچید و همزمان سیم را بکشید. فنر تماسی کانکتور بگونه ای طراحی شده است که نیروی تماسی همواره ثابت بماند. با این حال، وارد کردن سیمهای مفتولی به دفعات می تواند روکش قلع سیم مسی را از میان ببرد و لایه قلع می تواند نوک تماسی را در برابر فرسایش محافظت نماید. اگر روکش قلع بیش از حد فرسایش یابد، مقاومت تماسی افزایش یافته و دما بالا می رود.

کانکتورهای WAGO با روکش نوآورانه قلع اندود

دامنه فرسایش روکش قلع بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد، مانند سطح مقطع سیم یا فرم لبه برش سیم. پس دقیقأ نمی توان مشخص کرد که یک سیم چند بار می تواند مورد استفاده مجدد قرار بگیرد. مثلأ استاندارد آمریکا این تعداد را حداقل 10 بار بدون کاهش کیفیت تماسی تعیین کرده است. کانکتورهای PUSH WIRE® WAGO از این استانداردها فراتر می رود و کیفیت تماسی ممتازی را در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. سال ها تجربه محصولات WAGO این امکان را فراهم کرده و دستیابی به تکنولوژی ایجاد یک لایه نوآورانه از قلع با کیفیت با ترکیبی منحصر به فرد انجامیده که برای مسیر جریان اعمال می شود. ضخامت این لایه بستگی به مقادیری است که در عمل اثبات شده اند.

پس شما همیشه ایمن خواهید بود

در عمل، معمولأ تعیین تعداد دفعات ورود کانکتور یا ارزیابی شرایط تماسی می تواند دشوار باشد. جهت تضمین نصب ایمن، WAGO موارد زیر را پیشنها می کند:

 • در نصب تجهیزات جدید، بجای تلاش برای برآورد شرایط کانکتورها، همیشه از کانکتورهای نو استفاده کنید.
 • در نصب تجهیزات جدیدی که پیشتر خودتان آن را نصب کرده اید، هر گونه سیم کشی مجدد می تواند از کانکتورهای قبلی استفاده کند.

آداپتور مربوط به کانکتورهای کامپکت سری 2273

کانکتور کامپکت جدید PUSH WIRE® سری 2273 ساخت WAGO می تواند همچنین در کارکردهایی مورد استفاده قرار بگیرد که نیازمند موقعیت ثابتی هستند، مانند جعبه های توزیع. با این حامل کانکتورهای جدید می توانند در ریل های DIN-35 یا سطوح تخت قرار گیرند. حامل می تواند براحتی با دو پیچ به DIN-rail یا سطح تخت متصل شود. نصب در موقعیت ثابت مزایایی دارد، کانکتورها میتوانند محکم جایگذاری شوند و کامل قابل مشاهده هستند. آنها می توانند با استفاده از نوارهای چسب دار علامت گذاری شوند و پیکربندی سیم کشی را میتوان در یک نگاه مشاهده کرد. این حاملها برای نصب کانکتورهای تک ردیفه و دو ردیفه متناسب هستند. برای این منظور، پهنای حامل می تواند براحتی با استفاده از یک پیچ گوشتی مشخص شود. اگر هشت نقطه مهار برای یک پتانسیل کافی نباشند، جامپرهای سری 862 (که نمی توانند پس از ورود دوباره خارج شوند) می توانند واحد را تا 20 نقطه مهار گسترش دهند.

نکات مفید پیرامون کانکتورهای اتصال دهنده

کانکتورهای اتصال دهنده WAGO از رایجترین موارد استفاده در مدارات الکتریکی هستند. با توجه به سیمگیرهای اتصال گیره فنری استفاده آنها در ساختمانها و معمولأ بصورت اتصالات آزاد در جعبه های توزیع در مدارات الکتریکی قرار میگیرند. علاوه بر این کارکردهای استاندارد، کانکتورها می توانند همچنین با حامل ها برای ساماندهی و برچسب زنی روی ریل و در جعبه توزیع بکار گرفته شوند.

سیم کشی آزاد در جعبه های تقسیم

چندین کانکتور اتصال دهنده برای جعبه های تقسیم طراحی شده اند. همه آنها نیازمند تأییدیه EN 60998 هستند تا بتوانند در خانه و کارکردهای مشابه مورد استفاده قرارگیرند. در صورت دارا بودن این تأییدیه، همه شرایط الکتریکی و ایمنی را برای این حوزه کاربری تأمین می کنند.

جایگذاری ثابت و خط مشی های استاندارد

جایگذاری کانکتورهای جعبه تقسیم و کانکتورهای اتصال دهنده می تواند مزایای زیاد و کاربردهای دیگر داشته باشد. بعنوان نمونه، معمولأ امتداد یک سیم یا تکثیر یک پتانسیل در جعبه های توزیع ضروری است.

استانداردهای کاربری مانند DIN VDE 0100-510, DIN VDE 0100-520 و DIN VDE 0100-729 نیازمند موارد زیر هستند:

 • مولفه های الکتریکی می بایست بگونه ای پیکربندی شوند که عملیات، بازرسی، تعمیر و نگهداری و تست آن ها آسان بوده و دسترسی به کانکتورهای قابل جداسازی امکان پذیر باشد.
 • همه مولفه ها می بایست برای تست در دسترس باشند.
 • برای سیمهایی که از خارج وصل شده اند، ارتباط آن ها با مدار می بایست مشخص و دائمی باشد.

ترکیب حامل ها و مارکرهای (علائم) منطبق با یکدیگر می تواند بهترین راه برای تسهیل استفاده از آن ها در جعبه های توزیع باشد. از آن جا که با استفاده از این روش، عملأ هیچ تفاوتی با یک ترمینال ریلی وجود ندارد، مسئول تست می تواند این تجهیزات نصب شده را از مسیر سیم و تکثیر پتانسیل از طریق هر کانکتور (potential multiplication) شناسایی کند.

حامل های نصب متناظر برای همه کانکتورهای جعبه تقسیم WAGO و کانکتورهای اتصال دهنده سری 2273، 773، 222 و 243 در دسترس هستند. آن ها می توانند بطور مستقیم به ریل DIN-35 متصل شوند یا توسط دو پیچ به یک سطح تخت محکم گردند. هر آداپتور بصورت اختصاصی برای سری کانکتور متناظر ساخته شده و در دسترس است.

آپشن های نصب یونیورسال (عمومی) WAGO می توانند اتصالاتی را برای صرفه جویی در فضا ایجاد کنند (مثلأ برای تکثیر پتانسیل در باکس توزیع)، در حالیکه تا حد زیادی دامنه کاربردهای کانکتور را افزایش می دهند.

تکنولوژی نصب مناسب برای ساختمان های موجود و ساخت و سازهای جدید

دسترسی آسان و موجودی دائم، شناسایی راحت، ساماندهی مشخص و انطباق با استاندارد بودن با استفاده از حامل نصب روی ریل، برقکاران می توانند از کانکتورهای کامپکت اتصال دهنده سری 221 WAGO در باکسهای توزیع استفاده کنند بدون اینکه ساز استانداردهایVDE تخطی کنند. حامل، با امکان علامت گذاری آسان، اطمینان حاصل می کند که کانکتورها بدرستی روی DIN-rail قرار می گیرند.

در تکنولوژی ساخت و ساز، اعمال کاربردهای بیشتر در باکسهای کوچکتر دائما یک چالش بشمار می رود. هر میلی متر اهمیت دارد، بخصوص زمانی که تجهیزات الکتریکی نیاز به گسترش و توسعه داشته باشند. WAGO در سری 221 کانکتورهای اتصال دهنده اهرمی را در اختیار مهندسین برق قرار می دهد که بسیار کامپک و کوچک هستند حدود 40% کوچکتر از نسل های پیشین.

با استفاده از حامل جدید WAGO از مزایایی که در سری 221 برای کاربران اهمیت زیادی دارد بهره گرفته است و آن ها را در باکس توزیع بازسازی کرده است. این حامل برای هر مدل سری 221 مناسب است و سرویس، بازبینی، تعمیر و نگهداری، و دسترس پذیری را به همراه شناسایی و تست سیمهای متصل شده بر اساس استاندارد VDE 0100-510، تضمین می کند. این حامل می تواند بصورت افقی و یا عمودی به DIN-railهای استاندارد متصل شود یا با پیچ به سطوح تخت وصل شود. حامل از یک طرف از طریق یک اهرم باز می شود حتی زمانی که از قبل نصب شده باشند. پس، سیمها می توانند پیش یا پس از ورود به حامل، براحتی متصل و جداسازی شوند. در این گونه طراحی محل تست همیشه با اطمینان در دسترس است.

تضمین کیفیت برای باکسهای توزیع جدید

در حالیکه ترکیب کانکتورهای اتصال دهنده سری 221 و حامل نصب مربوطه می تواند امکان گسترش و راحتی سیم کشی را منطبق با استاندارد امکان پذیر کند، WAGO راهکاری حتی بهتر نیز برای پروژه های آتی پیش بینی و معرفی میکند.

ترمینال ریلی TOPJOB® S ساخت WAGO در این نوع نصب ترمینال ریلی بطور مستقیم روی DinRail قرار میگیرند و این امر باعث افزایش سرعت سیم کشی در سیستم الکتریکی می شود. تکنولوژی اتصال push-in (فشاری) WAGO در زمان صرفه جویی کرده و ایمنی لازم را فراهم می کند، چرا که یک اتصال الکتریکی کاملأ قابل اطمینان و بسیار سریع را ایجاد می کند.

با نگاهی به آینده تجهیزات نصب ساختمانی که از ترمینال ریلی استفاده می کنند آپشن های بهتری را برای تغییر یا توسعه سیستم های برقی در پیش رو می بینیم. بعنوان یک مزیت عملی برقکاران می توانند بسرعت سیمها را قطع کنند و از ایمنی سازمان یافته موجود با انعطاف پذیری بسیار بیشتر در پیکربندی و سیم کشی در مقایسه با ریل های PE/N بهره ببرند.

علاوه بر شفافیت و انعطاف پذیری، ایمنی مربوط به تجهیزات الکتریکی در ساختمان ها مسئله حساسی است. یکی از معیارهای ایمنی بعنوان سنجش مقاومت عایق است. از آنجا که هر اتصالی در عایق می تواند یک خطر بشمار آید، این تست در نواحی مستعد آتش سوزی و برای ساختمان های عمومی که جمعیت زیادی در آن ها حضور دارند اجباری است.

تست داوطلبانه برای ایمنی بیشتر

سنجش مقاومت عایق یکی از بخش های اساسی تست داوطلبانه است. مثلأ با E-CHECK، مالکان املاک خصوصی و تجاری می توانند همواره شرایط سیستم های برقی را ثبت کنند. برخی بیمه گذاران نیز مزایای تست ها را درک کرده اند و در صورت انجام این تست ها بطور مکرر، حق بیمه کمتری را برای مشتریان در نظر می گیرند.

شفافیت در نصب تجهیزات الکتریکی

استفاده از ترمینال ریلی WAGO به ظاهر تابلو برق و کنترل، زیبائی خاصی میدهد و بعنوان معرف کاری زیبا و تمیز برای نصاب عمل می کند، پس ایجاد یک تابلو برق کوچک و منظم و سامان یافته می تواند مزایای رقابتی زیادی داشته باشد. لیبل زنی روی ترمینالهای سری TOPJOB® نیز با اعداد و حروف و علائم مجاز کار نصب و اتصال را برای نصاب و بهره بردار بسیار مشخص و راحت می نماید و هر بیننده فنی را متوجه عملکرد حرفه ای کار خواهد نمود. این امر توسط پرینتر همه کاره 5000-258 واگو و با سرعت بالا انجام می گیرد.

نتیجه گیری

نصب با استفاده از ترمینال ریلی در حال جایگزینی تکنولوژی های نصب متداول مبتنی بر ریل های PE و N در حوزه نوسازی ساختمان ها و ساخت و سازهای جدید است. سیستم WAGO امکان تطبیق انعطاف پذیر را امکان پذیر میکند و طی نوسازی و توسعه در زمان صرفه جویی میکند. در سیستم های کنونی، کانکتورهای اتصال دهنده کامپکت سری 221 در فضا و زمان صرفه جویی میکند.

کانکتورهای معرفی شده در مقاله فوق را میتوانید از فروشگاه آسان صنعت تهیه فرمائید این کانکتورها شامل کدهای زیر می باشند.

 • 221-412
 • 221-413
 • 221-415
 • 221-2411
 • 221-612
 • 221-613
 • 221-615
 • 221-500
 • 221-505

 

 

آسان صنعت نمایندگی WAGO آماده ارائه خدمات به مردم عزیز ایران می باشد.

برگرفته از:https://www.wago.com/global/building-technology/electrical-installers/practical-tips/helpful-tips-splicing-connectors

اشتراک گذاری این مقاله

0
  0
  سبد خرید
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه