• لاله زارجنوبی-پلاک 197- واحد3

نکات کاربردی در خصوص سیستم های ترمینال ریلی

نکات کاربردی در خصوص سیستم های ترمینال ریلی

نکات کاربردی در خصوص سیستم های ترمینال ریلی

ما اطلاعات مفیدی را در مورد مدیریت صحیح ترمینال های ریلی WAGO گردآوری کرده‌ایم. در اینجا پاسخ سوالات متداول در خصوص موضوعاتی مانند ترمینال های اتصالی/سیم کشی، علامت گذاری، اشتراک گذاری و الزامات رسمی را خواهید یافت.

نکات کاربردی:

 • ترمینال های چند طبقه
 • ترمینال های ریلی
 • انواع و حدود جامپر های چند کاربرده
 • ترمینال های ریلی در تابلوهای توزیع ساختمانی

نکات کاربردی برای ترمینال های نصب چند سطحی TOPJOB®S

سیم کشی با ترمینال های چند طبقه در تابلو های کنترل چگونه کار می کند؟ برای نصب و راه اندازی چه مواردی باید در نظر گرفته شود؟

فضای بیشتر در تابلوهای کنترل با نصب ترمینال های چندطبقه

تاسیسات ساختمان های مدرن روز به روز پیچیده تر می شوند و برای صرفه جویی در زمان و هزینه، تابلو های توزیع به طور روزافزونی با نصب دستگاه ها و ترمینال ها همراه می گردند. برای سازماندهی بهتر، نوارهای علامت گذاری WAGO هنگام استفاده از ترمینال های چند طبقه TOPJOB® S توصیه می شود.

نکات کاربردی در خصوص سیستم های ترمینال ریلی

اتصال CAGE CLAMP با فناوری اتصال فشاری WAGO سیم‌کشی را آسان می‌کند:

 • سیمهای مفتولی و افشان فرول خورده (وایرشو خورده) را می توان به سادگی با فشار دادن آنها به داخل – به سرعت و بدون نیاز به ابزار – متصل کرد.
 • همه انواع سیمهای دیگر را می توان با باز کردن گیره به راحتی و با خیال راحت وصل کرد.
 • پس از وارد کردن، ابزار عملیاتی محفظه سیمگیر را باز نگه می دارد و نقطه اتصال را مشخص می کند.

نکته: صرفه جویی در مدت­زمان نصب و بهره برداری

تقاضاهای زیادی برای نصب و راه اندازی سیستم های ترمینال ریلی در ساختمان وجود دارد. علاوه بر نصب و راه اندازی، باید امکان انجام تست های منظم نیز به شکل سریع، ایمن و آسان وجود داشته باشد. هنگامی که از ترمینال های چند طبقه WAGO استفاده می‌شود، طبق استانداردها می‌توان مقاومت عایق را بدون جدا کردن سیمها اندازه‌گیری کرد.

نکات کاربردی در خصوص سیستم های ترمینال ریلی

نصب سریع و ایمن به واسطه ترمینال های چند طبقه TOPJOB® S

ترمینال های چند طبقه TOPJOB® S ساخت WAGO نصب سریع و ایمن را تضمین می کنند زیرا برای سیم کشی با صرفه جویی در فضای تابلوهای توزیع استاندارد طراحی شده اند. ابعاد بسیار فشرده، مانند طول نصب کوتاه، حداکثر فضا را برای ترمینال بندی سیمها فراهم می کند. این ترمینالها با داشتن سطح مقطع بزرگ از 0.25 تا 6 میلی‌متر مربع (22-4 AWG)، تمام حوزه‌های کاربردی تاسیسات ساختمانی مدرن را پوشش می‌دهند.

به لطف فناوری اتصال فشار فنر، این بلوک ها، ترمینال بندی فشاری سیمهای خشک و افشان دارای وایرشو را تسهیل می کنند. ترمینال های چند طبقه مزایای بسیار زیادی برای مدت زمان اتصال ارائه می دهند. ورودی سیم زاویه ای تضمین می کند که سیمها به شکل ایمن در یک زاویه مناسب وارد شوند. نیازی به بستن یا محکم کردن پیچ ها وجود ندارد. خطاهای احتمالی مانند محکم کردن بیش از حد پیچ ها نیز حذف شده اند. سیستم بلوک ترمینال ریلی TOPJOB® S همچنین سازماندهی مشخصی از سیم‌کشی مدار الکتریکی در تابلو توزیع را به واسطه اتصالات مشخص و شفاف سیمها، و همچنین علامت‌گذاری ترمینال که به راحتی برای همه سطوح قابل مشاهده هستند، فراهم می‌کند. نوارهای علامت گذاری که در سطح بالائی ترمینال چسبانده شده اند، امکان علامت گذاری با حداکثر سه خط را فراهم می کنند و توسط سیمهای متصل پنهان نمی شوند – حتی پس از سیم کشی. با سیستم جامع و کاربردی TOPJOB® S Jumper، شما می توانید هر کار مشترک قابل تصوری را انجام دهید. به عنوان مثال، جامپرهای مجاور برای اشتراک پیوسته، هم پتانسیل بودن ترمینالها را در یک اسلات فراهم می کند.

اندازه گیری صحیح و سریع مقاومت عایق مطابق با استانداردها

پس از نصب، تست های معمول انجام می شود. استانداردهای DIN VDE 0100-718 و DIN VDE 0100-482 مشخص می کنند که اندازه گیری مقاومت عایق به زمین در هر مدار خروجی برای سیمهای کوچکتر از 10 میلی متر مربع (8 AWG) بدون قطع سیم خنثی باید امکان پذیر باشد. اندازه‌گیری‌ها تنها زمانی می‌توانند به درستی مطابق با استانداردها انجام شوند که یک سیم در هر گیره متصل باشد. از آنجا که این دقیقاً همان چیزی است که استانداردهای محصول برای ترمینال های نصب شده روی ریل با فناوری گیره فنری ارائه می‌کنند، شما همیشه با بلوک‌ ترمینالهای چند طبقه WAGO’s TOPJOB® S در امنیت هستید. به محض اتصال دو سیم در یک گیره، که برای ترمینال های گیره ای-پیچی و سایر موارد مجاز است، هیچگونه اندازه گیری مقاومت عایق را نمی توان مطابق با استاندارد انجام داد. این بدان دلیل است که یک سیم باید جدا شود – و این کار مجاز نیست.

ترمینال های چند طبقه به ترمینال های فیوز تبدیل می شوند

ترمینال های چند طبقه با قطع­کن داخلی، برنامه TOPJOB® S را برای نصب ساختمانی تکمیل می کنند و امکان سیم کشی اقتصادی گروه های مدار کوچکتر را فراهم می کند. این انواع جدید ترمینال های حامل می توانند به عنوان ترمینال های قطع فیوز نیز استفاده شوند. فیوز TOPJOB® S برای میکروفیوزها (5×20 میلی متر) را می توان در اسلات ترمینال حامل استفاده کرد. صفحه میانی و انتهایی جدید با ضخامت 1 میلی متر (0.039 اینچ)، پهنای ترمینال را با پهنای فیوز تطبیق می دهد. اسلات متمرکز بر DIN-ریل برای کاربرد در تابلوهای توزیع کوچک ایده آل است. فیوزها را می توان به راحتی از طریق باز کردن محفظه مخصوص استاندارد بررسی و تعویض کرد.

ترمینال های چند طبقه – انتخابی مقرون به صرفه و مطمئن برای آینده

ترمینال های چند طبقه تضمین می‌کنند که اندازه‌گیری مقاومت عایق مطابق با استانداردهایی است که اهمیت آن در آینده افزایش می‌یابد، برای مثال به دلیل E-CHECK. ترمینال های با فناوری اتصال فشاری، نصب اقتصادی و دائمی را تضمین می کنند. ساختار قابل مشاهده و علامت گذاری خوانا، شناسایی دقیق مدارهای الکتریکی را امکان پذیر می سازد. این بهترین پایه را برای عملکرد دائمی مطمئن تجهیزات الکتریکی فراهم می کند.

نکته: ترمینال های چند طبقه با N-Disconnect –اما کدام یک؟

از منظر فناوری، ساختمان ها باید کاملاً ایمن باشند. علاوه بر تجزیه و تحلیل ساختار کامل و اجرای صحیح، تاسیسات الکتریکی نقش بسیار مهمی ایفا می کند. یکی از اقدامات ایمنی، اندازه‌گیری مقاومت عایق است که در زمان راه‌اندازی و طی آزمایش‌های مکرر انجام می‌شود.

این آزمایش در مکان های مستعد آتش سوزی طبق دستورالعمل ساختمانی DIN VDE 0100-482 و برای ساختمان های عمومی مطابق DIN VDE 0100-718 اجباری است. این استاندارد تصریح می کند که اندازه گیری مقاومت عایق همه کنداکتورها به زمین برای هر مدار خروجی برای مقطع کنداکتور کمتر از 10 میلی متر مربع (8 AWG) بدون قطع کنداکتور خنثی باید امکان پذیر باشد. قطع­کن N (N-disconnect) مورد نیاز است. نصب ترمینال های با N-disconnect یک راه حل شناخته شده برای برآورده کردن این خواسته ها است.

گزینه 1:

ترمینال های چند طبقه با لینک های کشویی N-disconnect برای نصب با N-busbar

گزینه 2:

ترمینال های چند طبقه با N-disconnect داخلی برای نصب بدون N-busbar

پیشرفته ترین سیستم ترمینال ریلی TOPJOB® S از WAGO دو گزینه را برای نصب ساختمانی ارائه می دهد:

 • با لینک اتصال کشویی N-disconnect: 2003-76xx برای مقاطع از 0.25 mm2 تا 4 mm2 (24-12 AWG)، 32 A
 • با لینک اتصال کشویی N-disconnect: 2005-76xx برای مقاطع عرضی از 0.5 mm2 تا 6 mm2 (20-10 AWG)، 32 A
 • با قطع­کن داخلی: 2003-66xx برای مقاطع از 0.25 mm2 تا 4 mm2 (24-12 AWG)، 25 یا 28 A

کدام کانکتور باید استفاده شود و در چه زمانی؟

تعداد مدارهای الکتریکی منفرد که می توانند توسط یک کلید RCD محافظت شوند باید به طور جداگانه برای هر نصب تعیین شود. به همین ترتیب، نصاب می تواند از بین دو تنظیمات نصب یکی را انتخاب کند. اینکه کدام یک از این ترمینالها باید برای نصب استفاده شود، با این عدد مشخص می شود.

ترمینال های چند طبقه با لینک اتصال کشویی N-disconnect برای نصب الکتریکی گروه‌های مدار الکتریکی بزرگ‌تر با پتانسیل متفاوت RCD ایده‌آل هستند. باس بار N را می توان به طور خودکار و دائمی با فشار دادن روی لینک اتصال کشویی بدون پیچ N-disconnect متصل کرد. این رویکرد میزان سیم کشی را کاهش می دهد. فقط یک کنداکتور N در هر پتانسیل RCD عرضه می شود و از طریق باس بار N توزیع می شود.

در مقابل ترمینال های چند طبقه با قطع­کن داخلی برای گروه های مدار کوچکتر با پتانسیل های RCD متعدد مناسب هستند.

مزیت این جایگزین این است که با حذف باسبارها باعث صرفه جویی در فضای DIN-ریل می شود. از آنجایی که هیچ یک از مقاطع کوتاه N-busbar برای چندین پتانسیل اتصال زمینی مختلف مورد نیاز نیست، تلاش مورد نیاز برای نصب نیز کاهش می‌یابد.

نکات کاربردی برای ترمینال های ریلی TOPJOB®S

کاربرد در سیستم های PV

ترمینال های ریلی TOPJOB® S WAGO خطوط PV را به طور قابل اطمینان و دائمی متصل می کنند. ترمینال های با مقاومت ولتاژ بالا را قطع و فیوزبندی کنید تا ژنراتورهای PV به طور ایمن از اینورتر جدا و متصل شوند. راه حل های مهندسی شده سفارشی، مانند جعبه های دیود تا 1000 VDC، سیستم را کامل می کنند.

نکات کاربردی در خصوص سیستم های ترمینال ریلی

دامنه ترمینال های ریلی TOPJOB® S کلاسیک سری 780 تا 784 WAGO ولتاژهای تا 1000 VDC و VAC را مستقیماً وصل می‌کنند. با یک برنامه جامپر هوشمند، سیستم ترمینال ریلی TOPJOB® S همچنین به خطوط PV اجازه می دهد تا به راحتی به اینورتر با سطح مقطع هادی بزرگتر هدایت شوند.

ترمینال های ریلی TOPJOB® S (سری های 2006، 2010 و 2016) دارای ولتاژ 800 ولت هستند که امکان کارکرد در محیط های درجه آلودگی 3 را فراهم می کند. با این حال، یک پتانسیل مشترک را می توان با مشترک کردن ترمینال های منفرد به دست آورد. فاصله باقیمانده و فاصله خزش از پتانسیل تا DIN-ریل برای کاربردهای 1000 ولت کافی است. جداسازی بلوک‌های پتانسیل مشترک تنها چیزی است که مورد نیاز است. در ولتاژهای بالاتر، علاوه بر مد نظر قرار دادن فواصل خزش، تست دشارژ جزئی توصیه می‌شود.

به همین دلیل است که در WAGO، سری محصولات برای استفاده در سیستم‌های فتوولتائیک تحت تست های دشارژ جزئی قرار می‌گیرند تا پایداری طولانی‌ مدت مواد عایق را روی اجزای جداگانه و ترمینال ها تأیید کنند.

نکات کاربردی برای جامپرهای چند منظوره

ترمینال های ریلی TOPJOB® S شامل طیف گسترده ای از جامپرهای چند منظوره برای همه کارهای مشترک قابل تصور است. دو مثال زیر انعطاف‌پذیری جامپرهای مجاور و میله‌های جامپر فشاری را در موقعیت‌های عملی واقعی نشان می‌دهد.

نکات کاربردی در خصوص سیستم های ترمینال ریلی

مثال 1: اشتراک گذاری نامحدود

جامپرهای پیوسته سری 2002 WAGO به راحتی تعداد نامحدودی ترمینال را به یکدیگر متصل می کند. جامپرها به گونه ای طراحی شده اند که می توان یک کنتاکت مربوط به دو جامپر را در یک اسلات جامپر مشترک قرار داد و یک اتصال مشترک ایجاد کرد. این بدان معناست که تنها یک اسلات جامپر از ترمینال های ریلی TOPJOB® S برای اشتراک گذاری مداوم مورد نیاز است. اسلات دوم جامپر را می توان برای اشتراک گذاری های مضاعف، تطبیق کانکتورهای TOPJOB® S برای اتصالات اضافی یا برای تست استفاده کرد. برای هر کارکرد مضاعف، یا اشتراک گذاری تعداد بیشتری از ترمینال های در طول راه اندازی، به سادگی یک جامپر پیوسته دیگر اضافه کنید. جدا کردن تک تک جامپرها از مجموعه به همین سادگی است. به این ترتیب، می توانید هر تعداد ترمینال را با یک محصول اشتراک گذاری کنید.

مزیت دیگر این است که می توان از جامپرهای پیوسته برای اشتراک گذاری هر تعداد از گروه های تابع ترمینال استفاده کرد. برای اتصال ترمینال های 2، 3، 4 یا “n” فقط یک جامپر لازم است. در اینجا نیز می توان تغییرات را به صورت انعطاف پذیر انجام داد.

مثال 2: اشتراک گذاری از طریق میله‌های جامپر  Step-Down و جامپر فشاری

یک منبع تغذیه WAGO Pro با 24 ولت چندین بار( در این مورد هشت بار) را از طریق یک فیوز الکترونیکی تغذیه می کند. کنداکتورهای خنثی بارها به ترمینال های کنداکتور خنثی TOPJOB® S آبی­رنگ وصل می شوند. در این مثال از دو ترمینال سری 2001 چهار-کنداکتوری استفاده شده است. یک ترمینال ریلی سری TOPJOB® S 2004 دو-کنداکتوری برای اتصال قطب های منفی بارها به منبع تغذیه استفاده می شود.

سری 2001 (مقطع اسمی: 1.5 mm2/16 AWG) و سری 2004 (مقطع اسمی: 4 mm2/12 AWG) که دو مقطع بزرگتر است، می توانند با سری 2001 3-Way Push-in Type Jumper Bar (شماره آیتم 2001-403) استاندارد اشتراک گذاری شوند. آخرین کنتاکت جامپر را می توان در اسلات جامپر سری 2004 وارد کرد. اشتراک گذاری روی صفحه انتهایی نیز امکان پذیر است.

بنابراین، سیستم TOPJOB® S Rail-Mount Terminal Block به ترمینال هایی که تا دو اندازه مقطع اسمی متفاوت هستند، اجازه می‌دهد تا با استفاده از یک جامپر فشاری ساده از سری‌های کوچک‌تر، اشتراک گذاری شوند. با این وجود، مهم است که جریان کل مدارهای خروجی از جریان نامی جامپر فشاری تجاوز نکند.

خط جامپر WAGO’s TOPJOB® S نیز راه حل مناسبی را برای تمام کارهای رایج دیگر ارائه می دهد. جامپرهای ستاره ای و مثلثی برای اتصالات موتور ستاره ای یا مثلثی در دسترس هستند. بلوک های عمودی قابل اتصال به راحتی می توانند تمام سطوح را در ترمینال های چند طبقه به هم متصل کنند. جامپرهای شطرنجی (staggered) به شما امکان می دهد چهار پتانسیل را در کنار یکدیگر قرار دهید. پتانسیل های با فاصله و ارتفاع متفاوت را نیز می توان به راحتی با استفاده از جامپرهای سیمی فشاری اشتراک گذاری کرد.

ترمینالها و جمپرها و انواع محصولات کمپانی WAGO را بدون محدودیت می توانید از فروشگاه و سایت اینترنتی asan-sanat.com درخواست و تهیه فرمائید.

منبع: مقالات سایت WAGO.com
ترجمه و ویرایش: آسان صنعت

اشتراک گذاری این مقاله

0
  0
  سبد خرید
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه