• لاله زارجنوبی-پلاک 197- واحد3

دقت وات ساعت

دقت وات ساعت

دقت وات ساعت

هرکسی که برای انرژی پول می پردازد می خواهد بداند دقیقا چه مقدار انرژی و با چه قیمتی عرضه شده است. این چیز جدیدی نیست؛ با این حال، در زمان حاضر، با افزایش هزینه های انرژی، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. علاوه بر این، هم اتومبیل های الکتریکی و هم افزایش میزان انرژی تجدیدپذیری که به سیستم شبکه ملی برق وارد می شود، محاسبه صورتحساب مصرف را به چالشی بسیار سخت تبدیل کرده است. کنتورهای انرژی WAGO برای تمامی کارها در بخش های ساختمانی و صنعتی به خوبی مجهز هستند.

در یک نگاه:

  • استفاده از کنتورهای انرژی برای محاسبه صورتحساب مصرف مطابق قانون
  • اینترفیس های متعدد حداکثر انعطاف پذیری را ارائه می دهند
  • اتصالات ابری امکان مدیریت آسان انرژی را فراهم می کنند

تا زمانی که خودروسازان برق رایگان را از طریق زیرساخت‌های شارژ خود به مشتریان ارائه می‌کنند، دقت کیلووات ساعت در صورت‌حساب، اولویت اصلی کاربران نخواهد بود. هیچ کس دندان یک اسب پیش­کشی را نمی شمارد، و هیچ کس به قیمت ها یا داده های مصرف نگاه نمی کند. اما به محض اینکه مصرف کنندگان خودشان برای این انرژی هزینه کنند، رفتار آنها تغییر می کند. بنابراین، ایستگاه های شارژ در آلمان به کنتورهایی نیاز دارند که با قانون کالیبراسیون مطابقت داشته باشند. این امر نه تنها در مورد ایستگاه‌های شارژ وسایل نقلیه الکتریکی، بلکه برای تغذیه شبکه انرژی خورشیدی و قراردادهای کنتوربندی جزیی نیز صدق می‌کند مانند قراردادهایی که در خرده‌فروشی ها یافت می‌شوند. هر جا که تأمین کننده ها برای انرژی قبض می‌دهند، باید از کنتورهای مناسب استفاده شود. این تنها راه تضمین تطابق صورتحساب مصرف با قانون است.

اساس این کار، دستورالعمل MID 2014/32/EU است. منشور ابزار اندازه گیری (MID) یک قانون در اتحادیه اروپا است که برای هماهنگ کردن بسیاری از جنبه های قانونی در تمام کشورهای اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است. این مورد در سراسر اتحادیه اروپا برای همه انواع ابزارهای اندازه گیری اعمال می شود: از کنتورهای آب، تا کنتورهای برق، تا ترازوها و تاکسی مترها. MID استانداردهای عملیاتی پایه را برای ابزار اندازه گیری تنظیم می کند، الزاماتی را تعیین می کند که در راه اندازی های اولیه اعمال می شوند و تعهدات سازنده را کنترل می کند. علاوه بر انطباق با قانون کالیبراسیون، کنتورهای انرژی WAGO با گواهی MID مزایای دیگری نیز ارائه می‌دهند که می‌توان آن را با چهار مثال نشان داد.

جعبه اطلاعات: کنتورهای انرژی WAGO (MID)

دو نسخه اصلی از کنتورهای انرژی مناسب برای محاسبه صورتحساب مصرف وجود دارد: کنتورهای مستقیم برای جریان تا 65 آمپر و کنتورهای ترانسفورماتور برای سیگنال های 1A یا 5A که امکان اندازه گیری جریان تا چند هزار آمپر را فراهم می کند. کاربران هر دو نوع دستگاه از پهنای بسیار باریک آن سودمند می شوند: 72 میلی متر (متناسب با چهار واحد تقسیم – DU) برای کنتورهای ترانسفورماتور و تنها 35 میلی متر (متناسب با دو DU) برای نسخه اندازه گیری مستقیم. علاوه بر مقادیر توان اکتیو و راکتیو، کنتورهای انرژی فرکانس شبکه، جریان، ولتاژ و توان را برای تمام فازها نیز ثبت می کنند. با کمک فن‌آوری اتصال CAGE CLAMP فشاری، همه انواع هادی ها، مثلأ هادی‌های رشته‌ای ریز تا 25 میلی‌متر مربع، به راحتی قابل اتصال هستند. علاوه بر سیم کشی ایمن، در زمان نصب نیز صرفه جویی می شود. این دستگاه ها دارای طیف گسترده ای از قابلیت های اتصالی هستند: هر یک دارای یک رابط M-Bus، یک رابط Modbus و دو رابط S0 هستند. آنها را می توان از طریق کنترلرهای لمسی که در زیر صفحه نمایش قرار دارد یا به راحتی از طریق بلوتوث، با استفاده از یک برنامه رایگان، به کار گرفت.

دقت وات ساعت

استفاده در ایستگاه های شارژ یا Wallboxها

کنتورهای انرژی WAGO را می توان برای سیستم های شارژ AC استفاده کرد. مقادیر اندازه گیری شده از طریق رابط های یکپارچه M-Bus، Modbus® و دو رابط S0 به کنترلر سطح بالاتر ارسال می شود. این به سازندگان ایستگاه‌های شارژ و جعبه‌های دیواری حداکثر انعطاف‌پذیری را می‌دهد، زیرا همه این رابط‌ها را می‌توان با سری کنتور یونیورسال MID بکار گرفت.

اینترفیس بلوتوث بسیار مفید است: استفاده از برنامه رایگان «WAGO Energy Meter Configurator» خواندن داده ها را از کنتورها و پیکربندی آنها را آسان می کند. بنابراین، یک پیکربندی پیش فرض را می توان به راحتی به هر دستگاه مضاعف  منتقل کرد. کنتور انرژی دارای چندین ورودی قابل تنظیم است و بنابراین صورت‌حساب را مطابق با چهار نرخ مختلف ارائه می‌دهد که برای استفاده در سیستم‌های زیرساخت شارژ بسیار جالب است. به عنوان مثال، این می تواند برای صورتحساب انرژی به طور جداگانه برای وسایل نقلیه خود شرکت و وسایل نقلیه خارجی استفاده شود.

محاسبه صحیح صورتحساب برای مستاجران جزء

کنتورهای انرژی WAGO برای کاربردهای با ارزش افزوده در بخش خرده فروشی نیز مناسب هستند. این دستگاه ها اطلاعات سریع و قابل اعتمادی در مورد مقادیر انرژی در برنامه های کاربردی فروشگاهی ارائه می دهند. در جایی که چندین واحد از یک فضای خرده فروشی استفاده می کنند، برای مثال، وقتی یک هایپرمارکت، نانوایی مستقلی را در خود جای داده است، یا یک مرکز خرید دارای فروشگاه های تجاری است ارزش انرژی باید دقیقاً مشخص شود. علاوه بر این، کنتورهای انرژی را می توان به راحتی به مدیریت داده انرژی WAGO متصل کرد. این کار ارائه صورتحساب را آسان تر و شفاف تر می کند و همچنین به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کند. دریافت سیستماتیک اطلاعات تمام انواع انرژی و بارهای مرتبط و قرار دادن داده ها در حوزه مربوطه نیز به یک کنترلر WAGO PFC200 و مجوز نرم افزار (علاوه بر کنتور انرژی) نیاز دارد. این نرم افزار به طور خودکار سیگنال های مختلف را از کنتورها و حسگرهای متصل شناسایی می کند و آنها را از طریق تنظیمات پارامتری ساده در اختیار ابزارهای تجزیه و تحلیل انرژی قرار می دهد. این سیستم می تواند به سرعت آماده استفاده شود، نیازی به نصب یا برنامه نویسی بیشتر ندارد و امکان ارزیابی دقیق داده های انرژی را فراهم می کند، که کاربران می توانند معیارهای کارایی خاصی را از آن استخراج کنند.

اما نظارت جامع بر انرژی نیز با استفاده از کنتور انرژی با گواهینامه MID امکان پذیر است. به لطف ثبت مداوم مقادیر انرژی و مقادیر استاندارد اندازه‌گیری و توانایی بازیابی گزارش‌ها از طریق Bluetooth، مغازه‌ها و مستاجران جزء نیز می‌توانند گزارش‌های تجزیه و تحلیل دقیق را دریافت کنند و صورت‌حساب را می‌توان از یک مکان مرکزی ارائه داد. مطابقت با قانون کالیبراسیون تضمین می کند که داده ها تا سطح کیلووات ساعت دقیق هستند.

کنتورهای هوشمند برای تامین و مصرف

کنتورهای انرژی WAGO با گواهینامه MID دارای قابلیت اندازه گیری چهارگانه هستند. این اجازه می دهد تا توان اکتیو و راکتیو ثبت شود و عرضه از مصرف متمایز شود. با استفاده از تنها یک کنتور، مشتریان اطلاعات دقیقی هم در مورد میزان برق عرضه شده به عنوان مثال، از سیستم های خورشیدی یا بادی و هم در مورد برق مصرفی به دست می آورند. این کنتورهای انرژی برای محاسبه صورت‌حساب برق، که باید الزامات قانونی را برآورده کند و نرخ‌های پرداخت متفاوتی دارد، با در نظر گرفتن همزمان مصرف و عرضه، بهینه هستند. برای مزارع بادی صنعتی، سهولت اتصال کنتورهای کالیبره شده به سیستم مدیریت داده انرژی WAGO سطح بالاتر بسیار سودمند است. این امکان ثبت مدولار انرژی و داده‌های فرآیند را فراهم می‌کند و یک تصویر یکپارچه و نمای کلی از جریان‌های انرژی دارد.

دقت وات ساعت

اتصال ترانسفورماتور ایده آل برای جریان های بالا یا مقاوم سازی

کنتورهای انرژی WAGO با قابلیت اتصال ترانسفورماتور را می توان با ترانسفورماتورهای جریان پلاگین، کویل های روگوفسکی، ترانسفورماتورهای جریان هسته تقسیم شده و شیرهای ولتاژ برای هادی های عایق ترکیب کرد. آنها از ماژول D شیوه ارزیابی انطباق پیروی می کنند. کیت نصب سریع، فرایند نصب را سریع و ارزان می کند. کنتوری که با ترانسفورماتور کار می کند به ویژه برای مقاوم سازی سیستم های موجود، به عنوان مثال، تجهیزات تولید یا ایستگاه های توزیع برق مفید است، زیرا فرآیند سیم کشی برای مقاوم سازی بسیار آسان است. این نوع طراحی جریانی تا چند هزار آمپر را در خود جای می دهد.

اتصال آسان بدون پیچ، قابلیت ارتباط قدرتمند و بازخوانی و پیکربندی بی سیم از طریق برنامه، اینها تنها تعدادی از ویژگی های چشمگیر انرژی سنج WAGO هستند. علاوه بر این، مطابقت با MID بر اساس دستورالعمل 2014/32/EU آنها را به شریکی ایده آل برای محاسبه صورتحساب مصرف تبدیل می کند.

جهت تهیه و سفارش کمپانی آلمانی WAGO می توانید از فروشگاه و سایت اینترنتی asan-sanat.com درخواست و تهیه فرمائید.

منبع: مقالات سایت WAGO.com
ترجمه و ویرایش: آسان صنعت

اشتراک گذاری این مقاله